Menu Zavřít

ANI VĚŠÁK, ANI HOUSKA

1. 8. 2001
Autor: Euro.cz

Chemapol Group

První dubnový týden byl pro Chemapol Group opět rušný. Ve čtvrtek 8. dubna se poprvé sešli konkursní věřitelé koncernu. Na krachující společnosti požadují více než šestnáct miliard korun.

V budově Krajského obchodního soudu v Praze se uskutečnila první schůzka konkursních věřitelů. Dostavilo se jich jen sedmaosmdesát, tedy zhruba polovina z těch, kteří se dosud přihlásili. Mnozí se poprvé seznámili s faktem, že majetek firmy zřejmě nebude dost velký na to, aby všechny pohledávky uspokojil.

O pohledávky v Chemapol Group se zatím přihlásilo 175 věřitelů, kteří dohromady uplatňují nároky ve výši 16,6 miliardy korun.

Podle zprávy správce konkursní podstaty tvoří většinu majetku Chemapol Group pohledávky za odběrateli a finanční aktiva firmy. V pohledávkách měl přitom Chemapol Group k datu prohlášení konkursu, tedy k 27. lednu tohoto roku, celkem 5,6 miliardy korun, v akciích a dlouhodobých půjčkách 7,2 miliardy korun.

Věřitelé doufají

O tom, zda věřitelé ostrouhají, se rozhodne až při zpeněžení majetku. „Nechtěl bych to zatím komentovat, říká proto i konkursní správce Alexandr Vacek. Majetek, jak ukládá zákon, bude správce prodávat tak, aby dosáhl co největšího výnosu.

Podle Radima Masného, který se jako vlastník 47 procent akcií Chemapol Group stále snaží konkurs odvrátit, je skutečná hodnota majetku firmy větší než vyčíslených třináct miliard korun. Do součtu se podle něho musí vrátit nezaplacené akcie v hodnot ě zhruba tří miliard korun, které z účtu Chemapol Group zmizely těsně před prohlášením konkursu. „Pevně věřím, že to správce udělá, uvedl Masný.

Převod akcií AliaChemu a některých dolů proběhl v prosinci minulého roku a měl podle Masného jasný cíl. „Tento majetek měl zmizet před novými vlastníky, řekl. Radim Masný a Roman Zubík sice mají zhruba sedmačtyřicetiprocentní podíl na firmě od listopadu, společnost však až do konce minulého roku ovládal bývalý management v čele s Václavem Junkem.

Ani navrácení akcií do majetku Chemapol Group však nemusí na uspokojení všech věřitelů stačit. Zvýšit se může i suma pohledávek. V praxi se totiž další konkursní věřitelé objevují až v průběhu řízení. Některé požadavky věřitelů se ovšem p ozději mohou ukázat jako neoprávněné, a tím se naopak mohou celkové nároky zase o něco snížit.

Zkouška ohněm

Pro uspokojení věřitelů bude podle správců nejdůležitější rychlost, s jakou konkurs proběhne. Majetek Chemapol Group není podle nich nedobytný. Například většina z více než pětimiliardových pohledávek ještě nemá prošlou lhůtu splatnosti. Obtížn ý by nemusel být ani prodej akciových podílů. „U akcií, na nichž vázne zástavní právo, záleží na věřitelských bankách, jak rychle se dohodnou, upozorňuje Vacek.

První schůzka věřitelů, kteří se 8. dubna sešli především proto, aby zvolili věřitelský výbor, proběhla bez větších problémů. Spor se objevil pouze u počtu členů tohoto výboru. Pětičlenný navrhoval soud, zástupce Investiční a Poštovní banky (I PB) však po telefonické konzultaci požadoval doplnění o další dva členy. Jedním z nich měl být představitel dalšího velkého věřitele, banky Crédit Lyonnais. Zejména menší věřitelé se však obávali, že si tím IPB, která je zároveň významným vlast níkem firmy, chce posílit svou pozici a doplnění výboru nakonec odmítli. Vedle IPB v něm tak zasedne Konsolidační banka, Komerční banka, Finanční úřad pro Prahu 10 a Československá obchodní banka. Těmto věřitelům celkem Chemapol Group dluží více než 9,6 miliardy korun.

Za náhradníky schváleného pětičlenného výboru pak věřitelé zvolili Celní úřad Mělník a firmy AliaChem, Spolana, Next Feinkost a Copia Kancelářská technika. Největším věřitelem této skupiny je AliaChem s pohledávkou jedné miliardy korun. S polaně, která má vážné finanční potíže, dluží Chemapol 814 milionů korun.

Hra o odvolání

Vedle konkursu stále běží i zatím marná hra o jeho zrušení.

Podle Radima Masného by dokonce mělo k odvolání u stačit už požadované vrácení akcií AliaChemu. „Kdyby nebyly provedeny tyto kroky, nemusel být Chemapol Group vůbec v konkursu, tvrdí Masný. Podle konkursních správců se akcie do majetku vrátí, pokud to bude výhodné pro věřitele. Převod těchto papírů však podle nich ani zdaleka neznamená, že bude konkurs odvolán. „Pouhé navrácení akcií ještě není důvodem, aby byl konkurs zrušen, upozorňují. Konečné slovo má ovšem soudce, který ve věci odvolání konkursu dosud nerozhodl. Žádost o zrušení konkursu podal Radim Masný a další akcionáři Chemapol Group začátkem února, tedy krátce po jeho vyhlášení.

bitcoin_skoleni

Konkursní správce Vacek konečně objasnil dvě kardinální otázky, které věřitele snad nejvíce zajímají. Na otázku, zda hodlá prodat C. H. Chem, o který Masný usiluje, odpověděl: „To bude záležet na vyjádření věřitelů. Všechno je průchozí, pokud to má ekonomiku a nepřekračuje zákon. Rád bych to prodal v řádném výběrovém řízení nejlepšímu, nejefektivnějšímu kupci, který dokáže zaplatit, protože smyslem konkursu je zpeněžení. Ale C. H. Chem není ani věšák, ani houska, proto se bude prodávat d elší dobu.

Co se týká AliaChemu, podle Vacka také patří do konkursní podstaty. „Vlastníme-li akcie přímo nebo nepřímo, to už není podstatné. Je to majetek, se kterým konkursní řízení počítá. Vychází to ze zákona a jakékoliv výroky s někým spřátelených ad vokátních kanceláří nemůžeme jednoduše brát v potaz. Musíme postupovat podle zákona, jak si to vykládá soud, řekl Vacek v rozhovoru pro týdeník EURO. Podle některých advokátů, kteří se celou kauzou zabývají, totiž akcie AliaChemu do vypořádání nepatří.

  • Našli jste v článku chybu?