Menu Zavřít

Appetite for Vinkler

1. 10. 2010
Autor: Euro.cz

Kriminalita

bitcoin školení listopad 24

Nejúspěšnější deskou americké kapely Guns N‘ Roses je Appetite for Destruction. A právě na koncert této skupiny mířil minulé úterý i kontroverzní obchodník Milan Vinkler, jemuž je mediálně přičítáno spoluzaložení investiční společnosti PPF. Jenže nedojel. Vinkler se čtyři roky vyhýbal vězení, a proto ho od února roku 2009 hledal policejní útvar cíleného pátrání, takzvaní lovci lebek. Detektivové zatkli skrývajícího se obchodníka v autě, právě když se svou manželkou směřoval na zmíněný pražský koncert americké hardrockové legendy.
„Museli jsme ho zatknout, aby nám nezmizel mezi návštěvníky koncertu. Pro svůj život v ilegalitě volil poměrně sofistikované metody, klasicky například často měnil čísla mobilního telefonu,“ odůvodnila policie poněkud netradiční načasování zatčení uprchlíka.
Vinkler zvolil pro svůj život v ilegalitě slovinskou identitu: podle informací, které získal týdeník EURO z vyšetřování, uprchlík výrazně přibral, změnil si barvu vlasů na blond (dříve měl tmavé vlasy a nosil patku), a nechal si je navíc podle všeho prodloužit, aby vypadal jako „správný rocker“.
Milan Vinkler podle zjištění týdeníku EURO pobýval nejčastěji ve Středočeském kraji nedaleko vesnice Zvole. Policistům při pátrání po uprchlíkovi hodně pomohla Vinklerova manželka, kterou skrytě sledovali, když za ním dojížděla. Napověděla i Vinklerova záliba v luxusních vozech. Před domem, kde bydlel, parkovalo jeho oblíbené Volvo. Žil normálním životem a s manželkou jezdil dle policejních informací i na dovolenou.
Vinkler, který byl členem představenstva PPF investiční společnosti do června roku 1994, byl odsouzen k nepodmíněnému trestu v délce 7,5 roku za organizování podvodných obchodů s lihem. Skupina PPF už dříve uvedla, že Vinkler nikdy nebyl oficiálním spoluzakladatelem PPF nebo akcionářem jakékoli její společnosti, a nikdy se ani aktivně neúčastnil řízení žádné z firem skupiny.
„Vinkler byl jednatelem společnosti Wika, která se podílela na založení Prvního privatizačního fondu. Ta se později přejmenovala na PPF investiční společnost. Akciový podíl Wika byl vypořádán začátkem roku 1994. Současná holdingová struktura PPF vznikla až počátkem roku 1997,“ uvedla před čtyřmi lety mluvčí skupiny.
Vinkler byl poprvé zatčen v červnu 1994. Osudnými se mu staly směnky, které mu za jeho investice (podle policejního vyšetřování to bylo kolem tří set milionů korun) vystavoval do obchodu se šrotem libanonec Tarek Assaf Bechara (známý také z kauzy Radovana Krejčíře). Bechara tvrdil, že podepsal Vinklerovi bianco šek a Vinkler si jej vyplnil na čtyři sta šedesát milionů.
Před rokem 1989 byl Vinkler podle informací médií ředitelem sklárny v Dubí. V malé privatizaci začal elektrotechnický inženýr nakupovat obchody a restaurace. Později ovládal síť čtyřiceti prodejen, cestovní kancelář, hotely, prodejnu luxusních vozů, mlýn, velkoobchod s mraženým zbožím. Začal stavět sklárnu, koupil časopis 100+1 a podíl ve fotbalovém oddílu Slavia Praha, který v roce 1994 prodal.
Roku 1998 byl zatčen pro podvody s dováženým lihem. Státní zastupitelství ho obžalovalo z toho, že na přelomu let 1997 a 1998 zorganizoval se skupinou dalších spolupachatelů dovoz šestnácti kamionů s lihem z Itálie. Na celnici v Rozvadově uvedli, že zboží přes Českou republiku pouze převážejí a že cílem je Polsko. Do Polska ale nakonec přes 300 tisíc litrů lihu nedorazilo a zůstalo na českém trhu bez zaplacení cla a daní. Trojice celníků přitom na celním prohlášení potvrdila, že zboží na Cínovci opustilo hranice.
Trest Vinklerovi za tuto trestnou činnost definitivně potvrdil v únoru 2006 v odvolacím řízení pražský Vrchní soud. Vinkler si ale tehdy rozsudek nevyslechl, protože už byl na útěku.
Některým fanouškům kapely Guns N‘ Roses se bude vracet vstupné, protože se pondělního koncertu nedočkali kvůli příliš pozdnímu začátku. Milanovi Vinklerovi však zcela jistě ne.

  • Našli jste v článku chybu?