Americká technologická společnost Apple sice disponuje záviděníhodným množstvím hotovosti, ale také rychle rostoucím objemem dluhu. V letošním roce si přes firemní dluhopisy půjčila více jen pivovarnická firma AB InBev kvůli akvizici rivala SABMiller.
Od roku 2013 Apple vydal dluhopisy za 80 miliard dolarů a je jednou z nejzadluženějších firem v USA. Jen konglomerát General Electric a telekomunikační firmy AT&T a Verizon (pravděpodobně nový vlastník Yahoo), vykazují vyšší celkový dluh. Na rozdíl od Applu ovšem zmíněné firmy svůj dluh snižují. Proti hotovosti roste zadlužení výrobce iPhonů devětkrát rychleji.
Poslední emise Applu v objemu sedmi miliard dolarů minulý čtvrtek byla již třetí v tomto roce v řádu devíti nul. Někteří analytici to považují za příliš mnoho v příliš krátké době.
Jordan Chalfin z výzkumné firmy CreditSights radí svým klientům, aby sázeli na Microsoft, který „má mnohem lepší kredit než Apple“, uvádí agentura Bloomberg. Microsoft v úterý vydal 20miliardový dluhopis. Pátá největší emise v americké historii má společnosti Billa Gatese pomoci financovat převzetí LinkedInu.
Největší prodej bondů má letos na svědomí pivovarnická společnost AB InBev kvůli akvizici rivala SABMiller. V lednu vydala dluhopisy za 46 miliard dolarů, později přidala ještě dalších 15 miliard. Proti tomu Apple je letos s 25 miliardami druhým největším korporátním emitentem – společnost s nakousnutým jablíčkem ve znaku ovšem žádný velký obchod neplánuje.
Přečtěte si o akvizicích LinkedInu a Yahoo:
Verizon dá 4,8 miliardy dolarů za jádro Yahoo
Microsoft kupuje LinkedIn. Za 630 miliard
Akvizici LinkedInu možná doprovázel podvod
Apple prostředky využívá k výplatě dividend a zpětnému odkupu akcií. Zvyšuje tím uměle jejich cenu, která od poloviny loňského roku kvůli problémům společnosti vykazuje klesající trend. Prodeje iPhonů, vlajkové lodi Applu, která přináší asi dvě třetiny tržeb, v letošním roce klesají.
Také podle Geralda Granovskyho z ratingové agentury Moody´s nedává pro Apple smysl mít tak vysoký dluh, „ať už je hotovostní zůstatek jakýkoli“. Vzhledem k ohromné zásobě hotovosti se může jevit zadlužování Applu nelogicky. Ale velkou většinu hotovosti má Apple v zahraničí, konkrétně 215 miliard z celkových 232 miliard dolarů. V případě přesunu by peníze byly zdaněny 35 procenty. Pro Apple, stejně tak jako pro Microsoft, je výhodnější se zadlužit, než sáhnout po zahraničních fondech.
Jiní investoři ovšem zůstávají klidní a o dluhopisy Applu stále mají zájem. Stejně tak ratingová agentura S&P, která hodnotí finanční riziko applu jako „minimální“ a finanční politiku firmy jako „konzervativní“.
Vývoj akcií Apple