Menu Zavřít

Apple trápí slabší prodeje iPhonů v Číně, snížil kvůli nim prognózu tržeb

3. 1. 2019
Autor: CC BY 2.0: matt buchanan via Flickr

Americký technologický gigant Apple poprvé po téměř 12 letech snížil odhad vývoje tržeb. Důvodem je zejména slabý prodej telefonů iPhone v Číně. V dopise investorům to ve středu oznámil šéf podniku Tim Cook. Apple nyní předpokládá, že za fiskální první čtvrtletí, které zahrnuje klíčovou vánoční sezonu, vykáže tržby kolem 84 miliard dolarů (1,9 bilionu korun) místo původně očekávaných 89 miliard až 93 miliard korun.

Analytici v průzkumu společnosti Refinitiv očekávali, že firma za tři měsíce do 29. prosince vykáže tržby kolem 91,5 miliardy dolarů.

Akcie Applu v reakci na zhoršení odhadu výrazně oslabily už ve středu po skončení obchodování na burzách v USA a tržní hodnota podniku sestoupila pod 700 miliard dolarů (15,9 bilionu korun). Po zahájení obchodování v USA klesly až o deset procent. Firma se tak podle tržní kapitalizace mezi firmami v USA propadla až na čtvrté místo, za Microsoft, Amazon a Alphabet. Loni v srpnu se přitom Apple stal první americkou firmou v USA, jejíž tržní hodnota překonala hranici jednoho bilionu dolarů, v prosinci ho však z pozice největší americké firmy podle tržní kapitalizace sesadil Microsoft.

Varování Applu mělo negativní dopad i na akcie evropských technologických podniků, zejména výrobců čipů, kteří jsou dodavateli Applu. Akcie firmy AMS, která dodává senzory k rozpoznávání obličeje používané v nejnovějších iPhonech, se například propadly o více než pětinu na 18 švýcarských franků. Loni v březnu se přitom prodávali za 113 švýcarských franků.

Vývoj hodnoty akcií společnosti Apple za poslední tři měsíce:

 Vývoj hodnoty akcií Apple

Zdroj: Trading Economics

Výsledky hospodaření za první fiskální čtvrtletí Apple zveřejní 29. ledna. Středeční varování Applu před zveřejněním čtvrtletních výsledků je první od roku 2007, kdy byly telefony iPhone uvedeny na trh. Část analytiků ale podle agentury Reuters upozorňuje, že středeční oznámení nebylo úplným překvapením. Firma již v listopadu uvedla, že přestane zveřejňovat čísla o prodeji iPhonů a dalších hardwarových produktů, což vyvolalo u mnoha analytiků obavy, že nastává období poklesu prodeje těchto telefonů. Obavy o poptávku po iPhonech podpořily také slabé listopadové prognózy několika dodavatelů Applu.

Cook označil za hlavní problém zhoršování odbytu v Číně, na jejíž ekonomiku má negativní dopad nejistota kolem vývoje obchodních vztahů se Spojenými státy. Čína se na příjmech Applu podílí téměř 20 procenty. „Ačkoli jsme předpokládali určité problémy na klíčových rozvíjejících se trzích, až takový rozsah hospodářského zpomalení jsme neočekávali, zejména v Číně ne,“ uvedl Cook. Nenaplnily se ani předpoklady firmy ohledně prodeje na rozvinutých trzích, kde lidé nevyměňovali své telefony za modernější modely tak rychle, jak Apple předpokládal. V neposlední řadě odbyt poznamenal silnější dolar.

EBF24

Někteří analytici rovněž zpochybnili strategii Applu udržovat prodejní ceny na mimořádně vysoké úrovni. „Odbyt Applu v Číně se nevyvíjí příznivě již několik měsíců. Jedním z důvodů je to, že jejich ceny se dostaly příliš vysoko,“ uvedla analytička Kiranjeet Kaurová z výzkumné společnosti IDC. „Otázkou pro investory tak bude, do jaké míry ke zhoršení situace přispěla agresivní cenová politika Applu,“ řekl analytik James Cordwell ze společnosti Atlantic Equities.

Přečtěte si také:

Trh selhává, technologie bude třeba regulovat, tvrdí šéf Applu

Apple kupuje část evropského dodavatele čipů Dialog. Zajistí si inženýry i pantenty

Sladce nakouslé jablko. Apple vyladil k dokonalosti celý dodavatelský řetězec

Apple plánuje více investovat v USA. Chce vytvořit 20 tisíc pracovních míst

  • Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).