Barokní perla jižních Čech zažila po únoru 1948 mnohé. Komunistický koncept využití památek se tu projevil v celé šíři – zámek obsadil depozitář muzea a okolní objekty zabralo JZD. Během druhé poloviny 20. století byly zničeny unikátní fresky, zámek chátral a jeho neutěšený stav dokonaly povodně v roce 2002. Noví majitelé se ovšem v roce 2008 s velkou vervou pustili do obnovy. To, že se jim přestavba opravdu podařila, dokládá letošní nominace na Českou cenu za architekturu.
Večírky a svatby jsou způsobem, jak si užijete neopakovatelnou atmosféru místa nejlépe. I já jsem sem tedy vyrazila. Ideální je pronajmout si celý areál, čímž získáte ubytování až pro 44 hostů. Ti si mohou vybrat z pokojů v zámecké části nebo z moderněji pojatého ubytování v nově otevřené budově pivovaru. Pokoje na zámku jsou zařízeny historickým nábytkem, ale díky šikovným architektům nepůsobí těžkým dojmem z přehnané snahy o přílišnou
autenticitu. V zámeckých apartmá najdete zrestaurovaná kamna a pro odlehčení zároveň moderní koupelnové boxy.
Doporučuji rezervovat si noc ve svatebním apartmá, byť byste nepřijeli na Mitrowicz za tímto účelem.
Nádherný pokoj s volně stojící vanou a vstupem na soukromý balkon s ohromujícím výhledem na nasvícenou stropní fresku v kapli sv. Anny okouzlí každého. Naopak naproti zámku, v budově bývalého pivovaru, se bude líbit milovníkům severského designu. Čistota, jednoduché linie, spojení dřeva a kovu je podle mě báječným kontrastem k barokní zdobnosti.
Kromě zámku a přilehlých budov byl obnoven i rozlehlý park, který zdobí více než deset tisíc sazenic a 50 stromů. K němu patří bylinková zahrádka, odpočinková zóna u koupacího jezírka a venkovní bistro. To je vybudováno z dochovaných obvodových zdí bývalé zámecké stodoly a na jeho zastřešení jsou použity velké sluneční plachty. Představte si tu slavnostní raut v kamenné budově s výhledem na hvězdy. Celá zahrada má neuvěřitelnou atmosféru, zvlášť večer s kouzelným osvětlením. To musíte zažít.