Co by měla udělat vláda po debaklu v eurovolbách
Jaké řešení politické situace po eurovolbách byste preferovali?
- 1) Současná vláda 25,0 %
- 2) menšinová vláda ČSSD a podporou KSCM 2,9 %
- 3) vláda duhová 10,6 %
- 4) předčasné volby 61,5 %
Pohár trpělivosti voličů a i účastníků Manažerského barometru už přetekl. Konec předminulého týdne si „zpestřilo“
účastí ve volbách do Evropského parlamentu 28 procent obyvatel naší republiky. A více než 61 procent respondentů pravidelné ankety týdeníku EURO se domnívá, že po debaklu kabinetu a jeho podporovatelů v eurovolbách by nám měla současná garnitura ze Strakovy akademie zamávat a Parlament by měl začít připravovat předčasné volby.
Autor první reakce vidí recept v tom, že pro politiky nesmí být politika jediným způsobem, jak zbohatnout: „Máme-li na mysli skutečné vládnutí a řešení problémů deseti milionů obyvatel naší republiky, jsou jediným čistým řešením současné situace předčasné volby. Naprosto však není určující současná atmosféra, ale postoje a mocenská rozhodnutí politických elit. Bohužel je téměř jisté, že eurovolby, ačkoliv opravdu byly referendem o politické situaci v ČR, zdejší politickou mapou nepohnou. Premiér Špidla měl pár minut po historicky nejvyšší volební porážce jeho strany rezignovat, on však pouze sdělil, že za několik týdnů o svojí pozici nechá hlasovat kolegy, kteří, kdyby ho smetli, smetou i sami sebe. Ostatní politické strany fakticky také nic netlačí k razantním činům, sčítají výhody současné situace a věří, že během následujících dvou let si ještě polepší. Rozhodující slovo má nakonec při všech scénářích dvě stě poslanců. Při veškeré úctě k nim, jsem přesvědčen, že většině z nich, a to napříč politickým spektrem, není po chuti vzdát se svého mandátu předčasně a opět o něj začít bojovat se zástupy letitých a zasloužilých čekatelů na moc a vliv. Problém tkví nepochybně jinde. Je vůbec možné očekávat, že nejmocnější muž republiky v jediném okamžiku zahodí zbytečně svoji moc a vrátí se dělat archiváře do 2+1 v Jindřichově Hradci? Jsou v tomto rozhodování vůbec důležité nějaké volební výsledky, není důležitější za každou cenu udržet aspoň nějakou moc pro sebe a svoje věrné? Neměla by být základním kritériem pro vstup do politiky schopnost kandidátů uživit se v civilu trvale na výrazně vyšší úrovni než v politice, jejich korektně naakumulovaný dostatečný majetek před vstupem do politiky a za těchto předpokladů víra voličů v jejich dobré činy pro republiku a jejích deset milionů. obyvatel? Takových lidí by stačilo sto dvacet.“
Základní otázkou pro tohoto manažera je reforma veřejných financí: „Nepreferoval bych výslovně ani jedno řešení. Preferuji takové řešení, které povede k okamžité reformě veřejných financí, ať již bude provedeno jakoukoli politickou stranou nebo vládou.“
Negativní skutečností pro tohoto ředitele je to, že ještě co privatizovat, a proto se nikomu od korýtek nechce: „Možná nejlepší by byla úřednická vláda (tak na dva až tři roky), s níž máme velmi dobré zkušenosti již z dob první republiky. Úřednická vláda by s tichou podporou všech stran provedla všechna nepopulární opatření, pak by byla všemi politickými silami svržena a zatracena. Nepopulární kroky by byly učiněny a politické strany by se mohly alespoň částečně distancovat. Správně jste však tuto variantu mezi možnosti nezařadili – je totiž nereálná. Bohužel ještě zbývá hodně majetku na privatizaci a tyto peníze si žádná politická strana (člen, poslanec, ministr) nechce nechat ujít a chce se proto udržet u moci za každou cenu.“
A poslední odpověď je zaměřena na volební systém, pokud s ním se nepohne, nepohne se s ničím: „Ani řádné, ani předčasné volby nic nevyřeší, dokud nedojde ke změně volebního systému. ČSSD si musí až do konce protrpět pravidelně se opakující situaci, ve které je vítěz voleb v roli bezmocného fackovacího panáka, závislého na marginálním koaličním partnerovi. ODS, která už poznala frustrující zkušenost z vlády vydírané jediným poslancem, by měla být ochotna k vážné diskusi na téma změny ústavy. Důsledkem většinového systému by kromě jiného byla eliminace komunistů a konsolidace pravice i levice, které by se posunuly o něco blíže ke středu politického spektra. Stabilitě této země by to rozhodně prospělo. Tragikomické situace, kdy polomrtvý ministr je převážen o sněmovny vrtulníkem, by se staly minulostí.“
Odpovídalo 104 manažerů