Firma AREVA a její dceřiná společnost AREVA Med oznámily podepsání dohody o vzájemné spolupráci v oblasti výzkumu s francouzským Národním institutem pro zdraví a lékařský výzkum (Inserm) zaměřené na rozvoj nových postupů v léčbě rakoviny.
Foto: archív Profit
Skupina vyvinula způsob extrakce olova z thoria pocházejícího z předchozí průmyslové výroby. Olovo (212) je vzácný radioaktivní izotop, který se stává základem slibného lékařského výzkumu v oblasti léčby rakovinotvorných nádorů. Používá se při radioimunoterapii k určení a zničení rakovinových buněk.
V čele společného programu AREVY a Insermu stojí Dr. Jean-Pierre Pouget, vedoucí oddělení radiobiologie na Institutu pro výzkum rakoviny v Montpellier řízeného Dr. Andrém Pèlegrinem.
„Spoluprací s Insermem jsme opravdu nadšeni. Tato dohoda je dalším potvrzením záměrů AREVY v oblasti jaderné medicíny a využití jejího know-how spolu s technologií v rámci spolupráce s předními světovými laboratořemi,“ řekl Patrick Bourdet, generální ředitel společnosti AREVA Med, který promluvil během oficiálního ceremoniálu.
Vývoj nových léčebných postupů v oblasti nukleární medicíny je závislý na dostupnosti izotopů. V březnu 2010 společnost AREVA Med oznámila výstavbu továrny pro průmyslovou výrobu olova (212) ve francouzském regionu Limousin, která umožní vytvoření nových terapeutických procedur pro pacienty.