Už letos v září přivítá Armádní muzeum pod pražským Vítkovem posledního návštěvníka. Po rekonstrukci inspirované Královskou zbrojnicí v Leedsu by se mělo opět otevřít v roce 2020.
Během druhé světové války tu tvrdě řádilo gestapo, po roce 1948 zase Památník osvobození kvůli jeho spojení s legionářskou tradicí devastovali komunisté. Nyní se komplex pod pražským Vítkovem konečně dočká rozsáhlé rekonstrukce.
„Armádní muzeum by mělo být v provozu do konce letošních letních prázdnin. Poté nahradí pracovníky a návštěvníky dělníci a stavební stroje,“ plánuje ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek. Zbývá jen vybrat firmu, která bude mít na starost stavební práce. Soutěž ministerstvo obrany vypíše v nejbližších týdnech.
Seznamte se s bývalou i budoucí podobou budovy
I když to tak zvenku nevypadá, funkcionalistický areál se dostal do dezolátního stavu. Jeho výstavba podle návrhu architektů Jana Zázvorky a Jana Gillara začala už před 90 lety a od té doby se tu nikdo do výraznějších oprav nepustil.
Návštěvník si neutěšený stav nejcitelněji uvědomí v podzemních místnostech, kde až donedávna ležely v policích husitské palcáty a v šatníku viselo několik uniforem Františka Ferdinanda d’Este. Vzduch je tu cítit plísněmi a stěny „zdobí“ vlhké mapy.
Podzemní chodby se nově stanou srdcem vojenského muzea. „Dvoupatrový archiv pod současnými výstavními prostory a bývalá uhelna pod parkovištěm nabídly prostor pro nové expozice, výukové sály či zázemí pro návštěvníky,“ přibližuje architektka a spoluautorka řešení Marta Mezerová z ateliéru Svižn.
Více čtěte v aktuálním vydání týdeníku Euro, které vychází v pondělí 13. února 2017. V elektronické verzi ke stažení na www.alza.cz/euro
Dále čtěte: