Menu Zavřít

Ať to klape!

29. 12. 2009
Autor: Euro.cz

EURO light

bitcoin_skoleni

Léta Páně 1573, 13. den jednoho zimního měsíce, se na obloze strašlivá kometa zjevila a 26. téhož měsíce byl v salcburském Dürnbergu v hloubce 630 stop v solném díle vykopanej muž vysokej devět pídí, s masem, kostma, vlasama, bradou a oděvem, zcela zachovanej, avšak poněkud zmačklej, masa úplně uzenýho, žlutýho a suchýho jako treska, rovněž ležel několik tejdnů v kostele zdejším na ohled všem vystavenej: když konečně začal se rozkládat, byl pohřbenej. Musel bejt v dole zasypanej ještě před dobou, kam lidská paměť sahá, tam zarost do soli, a tak zůstal po celou dobu bez rozkládání zachovanej; nalezenej byl s botama.
Tak zní dobový zápis ze Salcburské kroniky, jenž zmiňuje jeden z nejstarších zapsaných nálezů pravěkých bot – tentokráte ze starší doby železné (750–400 před Kristem). Tím ale vůbec nejzajímavějším jsou botky z jelenicové a medvědí usně s lipovým lýčím zmrzlého Ötziho, který v Alpách zahynul asi před 5000 lety. Boty, které zkoumal a rekonstruoval tým Petra Hlaváčka ze Zlína, ukazují, jak dlouho už se lidský rod neobejde bez obuvi…
Nová kniha Boty, botky, botičky z pera Miroslavy Štýbrové, historičky a kurátorky zlínského obuvnického muzea, se ovšem nezabývá jen dávnověkem. Věcně a přitom čtivě provází čtenáře (a čtenářky především) celými dějinami: od egyptských pantoflí, starořeckých sandálionů či římských calig přes středověké škorně, střevíce s fantastickou špicí i škarpetlů až po biskupské botky, renesanční chopines (s výškou podešve bezmála půl metru!) nebo barokní holínky, a dokonce i normalizační galoše šedomorky.
Bylo by s podivem, kdyby se známí návrháři doby moderní jako Pinet, Vivier, Blahnik či domácí Zapletal v dějinách neinspirovali. Proto v knížce, která je již tradičně vypravena z Nakladatelství Lidových novin (NLN) se svěžím obrazovým doprovodem, nechybí ani Perugiovy stojné lodičky bez podpatku, jeho lodička-rybička nebo Ferragamův „neviditelný“ sandál. Srdce milovnic vysokých modelů zaplesají. A možná se budou v roce 2010 řídit Goetheho mottem: „Kolik bot máš, tolikrát jsi člověkem.“
Miroslava Štýbrová: Boty, botky, botičky (edice Dějiny odívání), Praha – NLN 2009, 246 stran

  • Našli jste v článku chybu?