ČTÚ musí nejprve dokončit analýzu mobilního trhu a teprve podle ní nastavit podmínky aukce
Přesně na letošní MDŽ skončilo mnohoměsíční martyrium zvané první aukce kmitočtů pro nové rychlé mobilní sítě. Aukce skončila neúspěchem, Český telekomunikační úřad (ČTÚ) ji zrušil s tím, že ceny dosáhly nereálné výše. Nechci spekulovat o příčinách neúspěchu, i když je zřejmé, že vysoké ceny byly spíše důsledkem nezdařilého nastavení aukčních pravidel než příčinou krachu aukce. Uběhl měsíc a ČTÚ počátkem dubna vydal k diskusi podmínky nové, což vyvolává rozpaky, zda a jak detailně mohly být za tak krátkou dobu analyzovány nezdary předchozí několikaměsíční aukce.
Nové podmínky přitom doznaly mnoha změn. Chybí však jakékoli odůvodnění pravidel samotných i nových úprav. Ty navíc jen částečně reagují na příčiny zrušení aukce.
A některé z nich jsou velmi překvapivé.
Již předchozí aukce obsahovala mnoho pobídek pro vstup nového operátora se zdůvodněním, že na mobilním trhu nefunguje konkurence a pouze nový operátor to napraví. V nové aukci těchto pobídek ČTÚ navrhuje ještě více, zejména nově rezervaci spektra pro nového operátora v nejhodnotnějším pásmu 800 MHz. Přitom sám ČTÚ loni řekl, že rezervace v tomto pásmu není právně ani regulačně opodstatněná.
Ptáme se proto, co se od loňska stalo, že je podpora pro nového hráče ještě větší? Je nesporné, že na mobilním trhu opravdu došlo k obrovským změnám. Ceny klesly až na čtvrtinu, na trhu působí, nebo brzy začne své služby nabízet desítka virtuálních operátorů. Není to znakem fungující konkurence? Čím ČTÚ odůvodňuje nutnost silnější regulace a větší podpory pro vstup nového hráče?
To může ukázat jen analýza konkurence na mobilním trhu. ČTÚ na ní pracuje již od podzimu 2011, zatím bez známého výsledku.
Může tedy regulátor nastavovat podmínky aukce s cílem napravit nefunkční trh, když svůj pohled stále ještě zpracovává? Jsem přesvědčen, že nikoli. ČTÚ musí nejprve dokončit analýzu mobilního trhu a podle jejích výsledků pak nastavit podmínky aukce kmitočtů. Paralelní souběh obou procesů je nelogický a pro zájemce o spektrum představuje nejistotu ohledně případných budoucích zásahů do fungování trhu.
Podmínky zrušené aukce i té chystané nechávají příliš mnoho otázek. Příklad maďarské aukce kmitočtů z ledna 2012, kterou po roční právní bitvě tamní soud zrušil, by měl být varováním před dalšími experimenty.
Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky, říká se. Obávám se, že pokud ČTÚ podmínky nové aukce radikálně nezmění a svůj přístup neodůvodní, bude ta druhá řeka pěkně divoká a možná už příští jaro se dočteme o přípravě třetího pokusu rozdělit mobilní kmitočty.
O autorovi| COLIN SHEA, viceprezident pro strategie, Vodafone