Nošovická automobilka Hyundai se bude soudně bránit proti pěti pokutám, které dostala za porušení stavebního zákona.
Nelegální výstavba ji přišla na miliony korun a další případné sankce jsou na obzoru.
Čerstvě otevřená automobilka Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC) v Nošovicích zažalovala Krajský úřad Moravskoslezského kraje. „Žaloba se týká pokuty za Energo centrum,“ zdůrazňuje mluvčí HMMC Petr Vaněk. Korejci co nejvíce urychlovali výstavbu závodu a byli „napřed“ před schválením řady provedených změn. Vyfasovali tak už pět vysokých pokut za porušení stavebního povolení.
Pokuty se vyplatily
Zmíněná kauza se táhne již více než rok. Kontroloři v říjnu 2007 zjistili různá pochybení. Stavba byla přitom téměř dokončena. Stavební úřad v Dobré proto uložil HMMC pokutu na maximální hranici jednoho milionu korun. „Stavební úřad vyměřil pokutu v maximální výši sazby s ohledem na značný rozsah odchylek prováděné stavby od stavebního povolení,“ odůvodňuje vedoucí úřadu Václav Kocich.
Hala Energo centra totiž byla posunuta, změnila rozměry či umístění provozů, laboratoří a kanceláří. Také schválený potrubní tunel byl nahrazen mostem. „Hyundai nepostupoval podle zákona, neboť změny provedl před tím, než si je nechal odsouhlasit,“ míní právník Jiří Nezhyba ze sdružení Ekologický právní servis. Automobilka tak podle něj ušetřila týdny či měsíce čekání, přičemž denně vyrobí auta za desítky milionů korun. „Za takové situace mi přijde přinejmenším, slušně řečeno, velmi drzé podávat žalobu proti krajskému úřadu. Hyundai se snaží prezentovat jako dobrý soused, ale tohle podle mne o dobrém sousedství nesvědčí,“ míní Nezhyba.
Hyundai nyní podle odborníků zřejmě zpochybňuje výši pokuty a žádá přezkoumání případu. Argumentovat může tím, že úřad při stanovení pokuty nepřihlédl k závažnosti správního deliktu. „Bude nutné nařídit jednání, a to v průběhu příštího roku. Bližší termín není zatím možné sdělit,“ podotýká mluvčí Krajského soudu v Ostravě Barbara Plchotová. Sdílnější není ani žalovaná strana. „V této záležitosti bude vhodné a účelové vyčkat rozhodnutí soudu. Dokud nebude soudem rozhodnuto, nemůže krajský úřad činit žádné kroky,“ dodává krajská mluvčí Petra Špornová.
Další sankce mohou následovat
Hyundai mezitím vyfasoval další dvě pokuty, v jednom případě opět na horní hranici. „Podstatný rozpor nastal při stavbě lakovny. Ta počítá s plnou kapacitou 300 tisíc karoserií za rok, povolení však měla pouze na první fázi s objemem 25 tisíc kusů,“ vysvětluje Kocich. Podle mluvčího automobilky Vaňka byla tato změna posléze schválena. „Společnost HMMC měla v době zahájení výroby, tedy k 1. listopadu 2008, na všechny výrobní objekty platná povolení. Vyměřená pokuta se tedy týká přestupku, k němuž došlo v minulosti,“ tvrdí Vaněk.
Dalším porušením bylo zahájení výstavby haly dodavatelské společnosti Hyundai Hysco, producenta ocelových výrobků pro vozy Hyundai, aniž stavební povolení nabylo právní moci. To je rovněž údajně vyřešeno a stavba pokračuje. Firma se proti sankcím opět může odvolat ke Krajskému úřadu Moravskoslezského kraje. „Právní oddělení společnosti HMMC analyzuje situaci a zvažuje další kroky. O odvolání nebylo dosud rozhodnuto,“ poznamenává Vaněk.
Hyundai již nedávno musel přes protesty zaplatit celkem dva miliony korun za tři obdobné prohřešky, včetně zmíněného Energo centra. Nyní se ještě vedou řízení o dodatečných povoleních dalších staveb, jako jsou komunikace, sklad hotových aut, parkovací a nakládací plochy. Ve hře tak jsou další peněžité sankce. „O těchto záležitostech budeme rozhodovat v příštím roce,“ líčí Kocich.
Povolení předčasného užívání těchto staveb je podle Nezhyby nezákonné a teprve se má rozhodnout, zda je dodatečně povolit nebo odstranit. „Lze tedy říci, že Hyundai ke zkušebnímu provozu užívá tyto stavby nezákonně,“ vyvozuje. Hyundai plánuje v Česku vyrobit v příštím roce 185 tisíc osobních vozů modelu i30. Většina automobilů poputuje na evropské trhy.