Menu Zavřít

Nová síla proti elektronické zhoubě. Dceřinné firmy Avastu a AVG se sloučí

7. 11. 2017
Autor: Hynek Glos

Na loňskou globální fúzi Avastu s AVG naváže sloučení jejich českých dceřiných firem.

Ve světě ajťáků to bude znít podobně kacířsky, jako by se chtěly sloučit fotbalové kluby Sparty a Slavie. Avast Software pohltí konkurenčního výrobce antivirových programů AVG nejen globálně, ale i na českém trhu. Sloučená firma, která si ponechá název Avast Software, bude mít v tuzemsku více než tisíc zaměstnanců.

Dohodu o fúzi podepsali šéfové obou softwarových firem v Praze v pátek 20. října. Podle vyjádření mluvčí Avastu Dominiky Kalašové nebude mít sloučení firem dopad na počet zaměstnanců. Na globální úrovni byla dohoda o sloučení AVG s konkurenčním Avastem uzavřena již v červenci loňského roku. Bývalí akcionáři prodali AVG za sumu 1,3 miliardy dolarů.


Šéf Avastu Steckler: Ohrožují nás vlády

 Vincent Steckler, Avast


I když jsou firemní centrály obou antivirových firem dnes umístěny v zahraničí, stále se jedná o významné subjekty pro domácí ekonomiku. V Brně usazená firma AVG Technologies CZ loni utržila 1,75 miliardy korun a zaměstnávala 647 lidí. Pražský Avast Software se 495 zaměstnanci vykázal za loňský rok tržby bezmála sedm miliard korun a čistý zisk 569 milionů.

Silnější vazbu Avastu na domácí prostředí utvrzuje také vlastnická struktura. Celkem 43 procent akcií zde dodnes vlastní dva čeští zakladatelé Eduard Kučera a Pavel Baudiš, dalších deset procent je v držení firemních manažerů a zaměstnanců. Zakladatel AVG Jan Gritzbach svou firmu prodal západním finančním investorům již vroce 2001.

Přečtěte si také:

Oko za oko. Američané chtějí hackerům posílat viry zpátky

WT100

Avast se brání: Dokumenty WikiLeaks neodhalují bezpečnostní mezery, navíc jsou staré

Zisk Avastu se díky akvizici AVG zdvojnásobil na 8,4 miliardy


  • Našli jste v článku chybu?