Menu Zavřít

Avast Software se chystá do New Yorku

7. 7. 2016
Autor: Archiv

Anitivirová firma s největším počtem uživatelů na světě připravuje podruhé veřejný prodej akcií.

Tentokrát to vyjde, mohou si říkat akcionáři Avastu Software, jedné z největších antivirových firem na světě, jejíž bezplatný i placený bezpečnostní software používají lidé na 237 milionech zařízení. Podle informací týdeníku Euro firma v současnosti připravuje právní dokumentaci, která jí umožní primární úpis akcií (tzv. IPO) na velké zahraniční burze, nejspíše v New Yorku.

Firma to už zkoušela v roce 2012, ale tenkrát svou nabídku na poslední chvíli stáhla kvůli nepříznivému vývoji na trzích. „Skončilo to den před ohlášením, protože poptávka a výsledky roadshow nebyly uspokojivé pro žádného investora. Souviselo to s tím, že tehdy byla burza ve špatném stavu,“ řekl dříve v rozhovoru pro Euro Top miliardáři 2015 jeden ze zakladatelů Avastu Pavel Baudiš.

Do ochrany svých systémů proti riziku kyberzločinů a hackerů investují mohutně vlády i firmy.

Bylo to tehdy půldruhého měsíce po IPO Facebooku, jehož hodnota se propadla na méně než polovinu upisovací ceny. Stejně tak se nedařilo konkurenčnímu antivirovému programu AVG, který vstoupil na burzu čtyři měsíce předtím a potácel se rovněž na dvou třetinách počáteční hodnoty. Hodnota AVG i Facebooku se ale od té doby zvýšila.

Zvlášť výrazný je růst akcií u sociální sítě, kdy se za pět let z méně než 20 dolarů za akcii vyhoupla cena na současných 114 dolarů. Mluvčí Avastu Dominika Kalašová reagovala lakonicky, že „IPO stále není na pořadu dne“.

Nicméně loni na podzim připustil pro agenturu Reuters generální ředitel Avastu Vincent Steckler, že firma by mohla vstoupit na burzu „někdy v roce 2017“. Podle něj hodnota firmy přesahuje dvě miliardy dolarů.

 Avast Firma to už zkoušela v roce 2012, ale tenkrát svou nabídku na poslední chvíli stáhla kvůli nepříznivému vývoji na trzích. (Zdroj: Archiv)

Není divu, že se valuace Avastu zvedá. Globální bezpečnostní trh je na vzestupu. Do ochrany svých systémů proti riziku kyberzločinů a hackerů investují mohutně vlády i firmy. Podle výzkumné firmy MarketsandMarkets by se tento trh měl zvýšit ze 160 miliard dolarů v roce 2015 na 170 miliard dolarů do roku 2020. Výrazně pořád roste i Avast. Podle Stecklera měly příjmy za rok 2015 dosáhnout zhruba 300 milionů dolarů, což je čtyřicetiprocentní meziroční nárůst.

bitcoin_skoleni

Preferovanou variantou, jak vystoupit z investice, je vstup na burzu i pro fondy, které v současnosti Avast spoluvlastní. Na začátku roku 2014 koupila podíl v Avastu globální finanční skupina CVC Capital Partners. CVC teď společně s fondem Summit Partners drží v Avastu 47procentní podíl. Dalších 43 procent stále ovládají spoluzakladatelé Eduard Kučera a Pavel Baudiš a deset procent pak připadá na zaměstnance.

Avast vznikl v roce 1988, kdy čeští informatici Kučera a Baudiš dokázali překonat jeden z prvních počítačových virů. Jejich firma poté postavila svůj byznys na myšlence takzvaného „freemia“ – nabízí uživatelům svůj základní ochranný software zdarma a pak se snaží zpoplatnit dodatečné nástroje a aplikace. Dnes má Avast 635 zaměstnanců, z nichž většina pracuje v hlavním sídle společnosti v Praze. Kanceláře má také v Německu, USA a Asii.

  • Našli jste v článku chybu?