LED osvětlení představuje budoucnost pro domácnosti i veřejná prostranství. Jsou výrazně úspornější než nyní propagované zářivky a na rozdíl od nich nepředstavují žádná zdravotní rizika pro děti, těhotné ženy a další zranitelnější skupiny.
Foto: Profimedia
Jedinou jejich nevýhodou je zatím vysoká cena. Ta je dána především jejich malým podílem na trhu. „LED lampy představují zatím méně než 4 procenta trhu s osvětlením. Malý podíl je důsledkem cenového rozdílu oproti tradičním žárovkám. Cena kompaktních zářivek se pohybuje okolo 40 až 55 korun, zatímco za LED žárovku zaplatíte přibližně 400 Kč. Očekáváme, že průnik na trh poroste až k 10 procentům v okamžiku, kdy cenový rozdíl bude méně než desetinásobný. Jakmile se cenový rozdíl zúží na méně než pětinásobek, poté předpokládáme růst na 25 procent,“ říká Jeanine Chrobak, manažerka společnosti Verbatim pro oblast LED.
Rozvoj v oblasti LED světel má přitom zrychluje víc, než odborníci ještě nedávno předpokládali. Společnost Strategies Unlimited odhaduje, že trh s LED produkty překročí v roce 2012 hodnotu 5 miliard dolarů, což odpovídá průměrnému ročnímu růstu 28 procent mezi léty 2008 a 2012.
„Mezinárodní firmy zabývající se technologií LED věří, že do roku 2015 nastane pětinásobný pokles ceny LED světel, které se používají jako náhrada za tradiční 60W žárovky. Úspory nákladů dosažené firmami na Tchaj-wanu mohou pomoci tohoto cíle dosáhnout již v letech 2013 až 2014,“ odhaduje Jeanine Chrobak .
Hnací silou růstu trhu s LED osvětlením podle ní mohou být i dotace, které některé vlády nabízejí spotřebitelům na nákup LED produktů. Například Japonsko se stalo světově nejrychleji rostoucím trhem LED osvětlení, masivní nárůst prodejů zejména po březnu 2011, kdy zemětřesení způsobilo nedostatek elektrické energie.
Svícení přitom není v celkových nákladech zanedbatelnou položkou. „Přibližně 19 procent energetické spotřeby v komerčních budovách v Evropě je věnováno osvětlení. Ještě více energie, 32 procent, spotřebuje již pouze vytápění. Nejlepší současné LED lampy přitom nabízejí v porovnání s obyčejnými žárovkami úsporu energie až 80 procent,“ říká Jeanine Chrobak.
Spotřebitelé by si při nákupu LED lampy měli dávat pozor především na takzvaný index podání barev (CRI - colour rendering index). CRI popisuje jak věrně světlo z lampy reprodukuje barvy různých objektů v porovnání s ideálním nebo přírodním zdrojem světla. Například wolframovým halogenovým žárovkám se přisuzuje CRI 100. LED lampy založené na modrých čipech s luminofosfory dosahují CRI kolem 80. Jakýkoli zdroj světla s CRI nižším než 80 zkresluje barevné podání skutečnosti.
„Během několika následujících let budou k dostání LED lampy dosahující CRI až 98. Barevné podání těchto lamp bude prakticky nemožné rozeznat od přírodního světla a bude jej dosaženo použitím technologie fialového čipu vyvinuté společnostmi jako je Mitsubishi Chemical Corporation prodávané pod značkou Verbatim,“ upozornila Jeanine Chrobak.
Většina klíčových výrobců dnes produkuje LED lampy, v současnosti jsou již k dostání plnohodnotné náhrady za tradiční 40 W žárovky. LED lampy, které plně nahradí žárovky s výkonem až 100 W, budou dostupné nejpozději do 1. září 2012. Od tohoto dne totiž platí oficiální zákaz prodeje standardních žárovek v Evropě.