Kontroverzní podnikatel neví, kdy a zda se vrátí do ČR
PRAHA (jpš) - Městský soud v Praze vydal zatykač na podnikatele Tomáše Pitra, který byl nedávno spolu s trojicí svých společníků nepravomocně odsouzen k nepodmíněnému trestu kvůli jedenáct let staré kauze, v níž se údajně měl dopustit daňového podvodu. Příkaz k zatčení byl soudcem Petrem Novákem vydán údajně proto, že byly získány informace o připravovaném útěku.
Pitr se s rodinou nachází na zimní dovolené ve Švýcarsku. Uvedl to minulý čtvrtek v rozhovoru pro týdeník EURO. Řekl zároveň, že se domů každopádně chce vrátit, ale až zjistí, co se vlastně děje, protože současnou situaci nepovažuje za normální. „To je jako kdybyste měl zatopený barák, měl tam tři metry vody a řekli vám, běžte tam spát. Určitě nepůjdete. Počkáte, až ten sajrajt někdo odklidí,“ prohlásil. Poukazuje na nezvyklé chování justice. „Nestandardní je už to, že mě stejný soudce jednou sprostí viny a za rok bez jediného nového důkazu, ať kladného nebo záporného, mi dá 8,5 roku na Mírově. Stejně tak je nestandardní, že vydal zatykač na nepravomocně odsouzeného člověka. To už nemůže být náhoda,“ myslí si Pitr.
Nemyslí si ale, že za celou věcí mohou být politické špičky země. Politika podle jeho názoru jenom vytvořila nepřímý tlak, který teď někdo využívá. „Je to podnikatelský boj,“ soudí, přičemž poukazuje na vrcholící jednání o dalším osudu olejářské firmy Setuza, kde vystupuje jako poradce hájící zájmy společnosti Český olej, která nyní drží 90,7 procenta akcií. Otázkou je, co se stane, až bude převedena čtyřmiliardová pohledávka z České konsolidační agentury do Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF). Sám Pitr v tuto chvíli považuje za nejreálnější variantu kapitalizace. Nevylučuje, že Český olej bude nakonec ochoten přenechat státu, respektive PGRLF, majoritu. „Český olej určitě nabízí to, aby tam stát získal nějaký podíl, a potom je také ochoten dopředu se zavázat, že společně se státem svůj podíl prodá. Je prostě ochotný nechat se vytěsnit, podlehnout politickým tlakům,“ hodnotí situaci.
Jak už týdeník EURO informoval (49/2005), Pitra, těsně spjatého se skupinou kolem firem Setuza a Marila, Městský soud v Praze na konci listopadu odsoudil k trestu odnětí svobody na 8,5 roku nepodmíněně, jeho kolega Jiří Syrovátka dostal stejný trest, třetí odsouzený Miroslav Provod devět let a čtvrtý Milan Jungr čtyři roky. Soud došel k názoru, že stát připravili o 58 milionů korun, které prý neoprávněně inkasovali od finančního úřadu na fiktivním přeplatku DPH.
Podnikatel Pitr není ale jediným ze čtveřice, kdo se v uplynulých dnech nacházel v zahraničí. Jiří Syrovátka pobýval a zřejmě ještě pobývá v Miami na Floridě. Odmítá však, že by mezi těmito cestami byla nějaká souvislost. „Já tady trávím konec roku už až asi desátý rok,“ řekl týdeníku EURO, přičemž dodal, že se chce v brzké době vrátit do Prahy. Kdy, zatím ještě neví. Z dostupných informací nevyplývá, že by zatykač byl vydán i na další odsouzené.