Menu Zavřít

Babiš převedl akcie Agrofertu a SynBiolu do svěřenských fondů

3. 2. 2017
Autor: čtk

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš vložil akcie svých firem Agrofert a SynBiol kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů. Babiš to dnes řekl České televizi. Správci fondů jsou předseda představenstva Agrofertu Zbyněk Průša a právník Alexej Bílek. Dohled nad nimi bude vykonávat tříčlenná rada, jejíž členkou je i Babišova životní partnerka Monika Babišová.

Babiš, který byl jediným akcionářem Agrofertu i SynBiolu, sdělil, že do jednoho svěřenského fondu vložil 90 procent akcií Agrofertu a 100 procent akcií SynBiolu, pod který spadá investiční fond Hartenberg. Zbylou desetinu akcií Agrofertu pak dal ministr do druhého fondu. „Nedávno schválenou novelu zákona o střetu zájmů, která mění pravidla pro řešení konfliktu zájmů, považuji za protiústavní,“ uvedl.

Fondy se nazývají AB private trust I a AB private trust II, informoval Babiš v tiskové zprávě. „Systém fondů jsem zvolil jako pojistku a kontrolu, neboť v určitých záležitostech se oba správci budou muset dohodnout na společném postupu,“ vysvětlil. Úkolem tříčlenné rady bude schvalování důležitých kroků správců a také možnost rozhodovat o případných výměnách správců, dodal. Mluvčí hnutí ANO Lucie Kubovičová sdělila, že převod do fondu se týká i mediálního domu Mafra, který je součástí Agrofertu.


Přečtěte si komentář Pavla Párala k zákonu o střetu zájmů:

Lex iluze

 Páral


Babiš bude mít nyní roli tzv. obmyšleného. Majetek by mu byl z obou fondů vydán v případě, že přestane být veřejným funkcionářem, případně pokud by omezení ze zákona o střetu zájmů přestala platit. Babiš zdůraznil, že se společnostmi už nemá nic společného a je zvědavý, do jaké míry to budou v příštích týdnech a měsících respektovat političtí konkurenti či někteří novináři.

Zákon o střetu zájmů, jehož účinnost začíná 9. února, mimo jiné omezuje firmám členů vlády přístup ke státním zakázkám a k dotacím. Podle Babiše stát zákonem porušuje evropské právo, protože omezuje jeho vlastnická práva. Ministr už dříve prohlásil, že jedna z firem holdingu Agrofert podá kvůli zákonu stížnost k Evropské komisi.

Podle šéfredaktora české mutace ekonomického měsíčníku Forbes Petra Šimůnka se Babišovo postavení v žebříčku českých miliardářů po vkladu akcií do svěřenských fondů nezmění. „Nic se tím pro hodnotu jeho majetku nemění,“ řekl. Babiš v posledním žebříčku figuruje na druhém místě s majetkem 70 miliard Kč za majitelem skupiny PPF Petrem Kellnerem, jehož majetek magazín odhadl na 255 miliard.

Zákon o střetu zájmů, jehož účinnost začíná 9. února, mimo jiné omezuje firmám členů vlády přístup ke státním zakázkám a k dotacím. Podle Babiše stát zákonem porušuje evropské právo, protože omezuje jeho vlastnická práva. Ministr už dříve prohlásil, že jedna z firem holdingu Agrofert podá kvůli zákonu stížnost k Evropské komisi. Prezident Miloš Zeman, který zákon o střetu zájmů vetoval, už dříve oznámil, že se kvůli zákonu obrátí v únoru na Ústavní soud. Stejný krok zvažují i poslanci hnutí ANO.

ebf - tip - debata

Součástí zákona je i ustanovení, které zakazuje členům vlády provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk. Tato část zákona se však bude vztahovat až na kabinet, který vznikne po podzimních volbách do Sněmovny. Pod Agrofert spadá mediální dům Mafra, který vedle deníků Mladá fronta Dnes a Lidové noviny provozuje například zpravodajský web iDnes nebo hudební televizi Óčko. Agrofert vlastní i firmu Londa, která provozuje Rádio Impuls.

Prohlášení Andreje Babiše
 Andrej Babiš (ANO)Jsem aktivní v politice a chci v ní působit i do budoucna, pokud budu občany zvolen. Vždy jsem důsledně dbal na to, aby se moje vlastnická pozice nedostávala do konfliktu s mým působením v roli veřejného funkcionáře. Mimo jiné jsem proto v souladu se zákonem již před třemi lety odešel z funkcí předsedy představenstva a generálního ředitele společnosti AGROFERT a předsedy představenstva společnosti SynBiol.

Nedávno schválenou novelu zákona o střetu zájmů, která mění pravidla pro řešení konfliktu zájmů, považuji (a nejen já) za protiústavní. Významnou měrou poškozuje moje základní ústavní práva a diskriminuje moje společnosti, nicméně jsem připraven ji respektovat, dokud bude součástí českého právního řádu.

Abych vyhověl požadavku tohoto zákona, tj. neovládal skupinu společností, které nyní přímo či nepřímo vlastním, rozhodl jsem se zvolit to nejvhodnější řešení, a to i přes nedostatek času, který mi byl zákonem poskytnut. Rozhodl jsem se, jako jediný akcionář, vložit akcie svých dvou společností AGROFERT a SynBiol do dvou svěřenských fondů.

Vznikly dva svěřenské fondy s názvy AB private trust I, svěřenský fond, a AB private trust II, svěřenský fond. Do fondu AB private trust I, svěřenský fond, jsem vložil 90 % akcií společnosti AGROFERT a 100 % akcií společnosti SynBiol, do které patří taktéž společnost Hartenberg Holding. Správcem fondu se stal Zbyněk Průša. Dohled nad činností správce vykonává tříčlenný kontrolní orgán - rada protektorů. Ta je složena z člena mé rodiny a dvou dalších osob. V případě prvního fondu jsou jejími členy Monika Babišová, Alexej Bílek a Václav Knotek.

Do fondu AB private trust II, svěřenský fond, jsem vložil zbylých 10 % akcií společnosti AGROFERT. Správcem fondu je Alexej Bílek. Rada protektorů je v případě druhého fondu ve složení Monika Babišová, Zbyněk Průša a Václav Knotek.

Systém dvou fondů jsem zvolil jako pojistku a kontrolu, neboť v určitých záležitostech se oba správci budou muset dohodnout na společném postupu. Úkolem rady protektorů bude schvalování důležitých kroků správců a také možnost rozhodovat o případných výměnách správců.

Moje role se nyní omezí pouze na pozici takzvaného obmyšleného, kterému bude majetek ze svěřenských fondů vydán za předpokladu, že přestanu být veřejným funkcionářem, případně pokud by omezení vyplývající ze zákona o střetu zájmů bylo zrušeno.

Je mým zájmem, aby správa majetku ve svěřenských fondech byla vykonávána zkušenými odborníky, kteří prostředí skupiny dobře znají. Totéž je zájmem managementu firem. Zájmy mé rodiny budou reprezentovány pouze jejím jedním zástupcem v kontrolních orgánech fondů.

Konkurenční politici a jistě i mnozí novináři se konečně dočkali a jejich úsilí bylo naplněno - od této chvíle nemám s AGROFERTem a SynBiolem už vůbec nic společného. Jsem upřímně velmi zvědavý, do jaké míry budou tuto skutečnost v dalších dnech, týdnech a měsících respektovat.
Politici budou Babiše hlídat dál
Politici většinou nepovažují vložení akcií Agrofertu a SynBiolu do svěřenských fondů za definitivní vyřešení Babišova střetu zájmů.

„Především zákon nenutí Andreje Babiše, aby někam převedl Agrofert, to dělá jenom proto, aby mohl Agrofert čerpat státní dotace a pobídky, takto je na to potřeba se dívat,“ řekl Fiala novinářům ve Sněmovně.

Vložení akcií do dvou fondů, které dnes Babiš oznámil, považuje Fiala za nejméně bolestivé řešení. „On do značné míry na Agrofert mít vliv dál bude, počkejme si, jak to bude fungovat,“ dodal Fiala s tím, že mu to nepřipadá jako definitivní řešení problému střetu Babišových zájmů.

Určitý vliv na Agrofert Babišovi zůstane, míní místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. „Ale to jsme říkali už na začátku, že je to pro nás nějaký etický princip, že on nemá být majitelem, pokud chce být součástí vlády,“ řekl. Strana podle něj neočekávala, že se všechno vyřeší pouze přijetím novely o střetu zájmů.

Místopředseda KSČM Jiří Dolejš uvedl, že oligarchizace politiky je problém. „Nepřekvapilo nás, že se Andrej Babiš formálně odstínil od svého vlivu na Agrofert, ale téma to zůstává,“ řekl. Babiš podle něj zůstává dál velkým politickým i ekonomickým hráčem, který bude nadále v hledáčku komunistické strany. „Formálně byla naplněna litera zákona, pokud se ale tam (ve fondu) pohybují jeho nejbližší a rodina, do budoucna určitě (Babiš) vliv má,“ řekl.

Dále čtěte:

Solidarita s Babišem: Faltýnek opouští Agrofert

Babiš se brání. Kvůli zákonu o střetu zájmů se obrátí na Evropskou komisi

Mám obrovské škody, stěžuje si Babiš na zákon o střetu zájmů

  • Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).