Z 15 plánovaných opatření pro boj s chudobou a sociálním vyloučením se zatím nerealizovalo žádné. Shodl se na tom dnes premiér Andrej Babiš (ANO) se zástupci samospráv na severu Čech při návštěvě Mostu. Seznam opatření sepsalo loni na podzim ministerstvo práce po jednání ministrů, poslanců, starostů a odborníků. V plánu jsou třeba změny v dávkách na bydlení či dlouhodobé využití veřejně prospěšných prací.
Nejblíže mají k uskutečnění ze zmíněných opatření asi dotace na stavby sociálních bytů. Program Výstavba by mohl také zahrnovat peníze na výkup bytů. Vláda se jím má zabývat v pondělí. Ministryně Klára Dostálová (za ANO) dnes řekla, že program by měl být spuštěn ještě v dubnu. Babišova vláda v programovém prohlášení původně slibovala zákon o sociálním bydlení. Od záměru pak ale ustoupila a rozhodla se pro dotační program.
„My po čtyřech letech bezvýsledného jednání minulé koaliční vlády o zákonu o sociálním bydlení přicházíme s projektem Výstavba. Je to projekt o dostupnosti bytů. My říkáme, že samospráva má stavět byty,“ uvedl Babiš. Na severu Čech je nicméně dostatek bytů. Nevlastní je však samosprávy. V Mostě radnice před privatizací vlastnila kolem 9000 bytů, nyní jich má zhruba 260. Většina z nich je na sídlišti Chanov. Most nebo Ústí nad Labem chtějí vykupovat byty a na výkup získat peníze právě z projektu Výstavba. „Tím se budeme nyní zabývat,“ řekl premiér.
Potřebuje Česko zákon o sociálním bydlení?
Realizace dalších opatření je podle Babiše zejména na ministerstvu práce a sociálních věcí. „Pro mě je zásadní to, jakým způsobem snížit výši nájemného. Jsou tu nějaké návrhy na sloučení dávek, tady jsem slyšel nějaké názory, budeme to řešit,“ prohlásil.
Změny v dávkách chystala už ministryně práce první Babišovy vlády Jaroslava Němcová (ANO) a návrhy z patnáctibodového seznamu opatření pro boj s chudobou projednávala v minulém volebním období vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD), v níž byl Babiš ministrem financí. Kabinet ČSSD, ANO a lidovců pak úpravy neprosadil.
V bludném kruhu chudoby. V Česku přibývá kočovníků
Ze zprávy o plnění podnětů pro boj s chudobou, zveřejněné v únoru, vyplývá, že třetinu opatření ministerstva zřejmě připravovat nebudou. Ve zbylé desítce chystaných návrhů je mimo jiné zpřísnění pravidel pronájmu více bytů, nově by to mohla být koncesovaná živnost. Příspěvek a doplatek na bydlení by se mohly sloučit do jedné dávky. Úřad vlády dnes uvedl, že revize systému sociálních dávek by měla být předložena do konce prvního pololetí letošního roku.
Čtěte: Výstavba to nezachrání. Obce čekají na zákon o sociálním bydlení
Primátor Jan Paparega (ProMOST) a hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM) by přivítali realizaci všech navrhovaných opatření v boji s chudobou. Během návštěvy Babiše v Mostě místní politici apelovali na premiéra zejména v požadavku na obnovu tzv. přechodného pobytu. „Přechodný pobyt se zrušil na začátku 90. let a někteří lidé jsou nedohledatelní,“ uvedl Bubeníček.
Nejméně dvě opatření lze podle hejtmana realizovat rychle. „Je to, začít vyplácet příspěvek na bydlení podle nájmu v místě obvyklém, většinou by to mělo být podle nájmu v obecních bytech, a obnovit tzv. hygienické výměry na byt, tedy určit, kolik může být na metr čtvereční přihlášeno osob,“ řekl. „Problémy jsou stále stejné a zatím se toho příliš neudálo. Já chci věřit tomu, že alespoň ten jeden střípek, kterým by mohl být výkup bytových jednotek, abychom navyšovali bytový fond, který nemáme a ovlivňovali skladbu obyvatel, bude realizován,“ uvedl Paparega.
Čtěte také: