Konglomerát Agrofert, ještě před nedávnem svázaný s ministrem financí Andrejem Babišem, dodával Správě státních hmotných rezerv sušené mléko, a jak se nyní ukazuje, cena nebyla úplně obvyklá.
V říjnu 2016 uzavřela Mlékárna Hlinsko, jejímž jediným akcionářem je Agrofert, smlouvu se správou rezerv na nákup sušeného mléka za 37,5 milionu korun bez daně. Za tunu plnotučného mléka v 25kilových pytlích zaplatila správa rezerv podle smlouvy 75 tisíc korun bez daně, tedy 75 korun za kilo.
Ze statistik Státního zemědělského intervenčního fondu ale plyne, že mlékárny v říjnu 2016 prodávaly kilo sušeného plnotučného mléka průměrně za 68 korun a osm haléřů. Údaje přitom odpovídají balení v pytlích po 25 kilogramech. Cena Mlékárny Hlinsko tak byla o sedm tisíc korun na tunu vyšší. Celkově tak správa zaplatila na zakázce o 3,5 milionu více, než byla obvyklá cena.
Organizace měla se zakázkami potíže již v minulosti. Příkladem může být smlouva na skladování státních pohonných hmot s netransparentní českoněmeckou firmou Viktoriagruppe nebo takzvaná rotace přebytečného obilí, které pro stát zaopatřovala společnost Navos, taktéž z holdingu Agrofert.
Přečtěte si o citlivých místech vicepremiéra Babiše:
Čeho se bojí Babiš? Dosud opomíjené kauzy, které mohou šéfovi ANO zlomit vaz
Přečtěte si také: