Menu Zavřít

Bablesk

22. 4. 2013
Autor: Euro.cz

PALUBNÍ DENÍK O tom, že se Andrej Babiš pokouší koupit vydavatelství Ringier vydávající deník Blesk a týdeník Refl ex, spekuloval Palubní deník již na konci ledna a měl k tomu informace z velmi dobrého zdroje. Chemickopotravinářského miliardáře tím notně nazlobil a vysloužil si dementi, v němž jeho mluvčí Soňa Skřítková „dementuje informace, že se údajně chystá od mediální skupiny Axel Springer koupit české vydavatelství Ringier. Taková informace se nezakládá na pravdě. Andrej Babiš s nikým o takovém záměru nehovořil, nejednal a ani žádné takové úmysly v budoucnu nemá.“

Minulý týden se stejnou informací a s dalšími detaily přišla Mladá fronta Dnes. Té už Babiš řekl: „Potvrdit vám to nemohu. Nemáte správné informace. Zájem projevujeme o plno věcí každý den, to neznamená, že je kupujeme.“ Podle zdrojů Palubního deníku je ale už podepsáno memorandum a obchod za více než 200 milionů eur je na spadnutí. Andreji Babišovi gratulujeme a přidáváme doporučení: Lhát se v byznysu někdy musí, ale v novinách se to nevyplácí. Dokonce ani v Babišově Blesku.

PROČ KIM PRO DĚDEČKA NEVYSTŘELIL Z Pchjongjangu zněly v posledních týdnech nejrůznější výhrůžky a ultimata. Severokorejský vůdce Kim Čongun provokoval jak jižního souseda, tak i jeho největšího spojence USA. Nicméně ten zásadní krok, vypuštění rakety Musudan při příležitosti oslav 101. výročí narození svého dědečka a zakladatele KLDR Kim Irsena, ne učinil. A to přesto, že počátkem minulého týdne byly na mobilním odpalovacím zařízení nacházejícím se na východním pobřeží země instalovány hned dvě rakety středního doletu. Patriotická severokorejská televizní hlasatelka dokonce světu přes obrazovky hlasitě vzkazovala, že „palivo již bylo načerpáno a střely jsou připraveny rozdrtit nepřítele“.

bitcoin_skoleni

Je však docela možné, že Kim Čongun nechtěl riskovat neúspěch na narozeniny dědečka, hlavní státní svátek země nazývaný Den Slunce. Střelu Musudan představila KLDR poprvé v říjnu 2010 na vojenské přehlídce v Pchjongjangu. Komunistický režim ji však prozatím nikdy netestoval. A právě loni, při příležitosti oslav 100. výročí narození Kim Irsena, si mladý Kim jednu ostudu s raketou již uřízl. Severní Korea tehdy navzdory varování Západu vystřelila raketu Unha3. Ta se však několik desítek sekund po startu rozpadla a zřítila do moře. První stupeň rakety spadl do moře přibližně 165 kilometrů západně od Soulu. Zbývající části také selhaly, na zem nedopadly žádné trosky. Raketa ani její zbytky nepředstavovaly žádnou hrozbu.

Jihokorejská rozvědka tehdy vypočítala, že nepovedený raketový test přišel Severní Koreu na přibližně 850 milionů dolarů. Za tyto peníze mohl Pchjongjang získat dostatek potravin pro 80 procent hladovějících Severokorejců na celý rok. Severní Koreji přitom chybí odhadem každý rok 400 tisíc tun potravin.

  • Našli jste v článku chybu?