Reality
Z pražského Václavského náměstí zmizí jeden z historických domů. Na jeho místě má vyrůst zbrusu nová multifunkční stavba s obchodními a kancelářskými prostory. Demolici budovy s číslem 47, stojící na rohu náměstí a Opletalovy ulice, i zahájení nové výstavby už posvětil památkový odbor pražského magistrátu. „Nejde o nic mimořádného. Na Václavském náměstí se v posledních desetiletích bouralo hned několikrát,“ připomíná šéf odboru Jan Kněžínek. Za poslední půlstoletí z Václavského náměstí skutečně zmizelo zhruba deset staveb, které nahradila soudobá architektura.
Přesto záměry investora, jímž je firma Realty IV, mnoho lidí rozlítily. „Je zbytečné bourat dům, který je zdravý a krásný. Navíc se nachází v památkové rezervaci hlavního města,“ říká Kateřina Bečková, předsedkyně Klubu za starou Prahu. Část odborné veřejnosti má ale na věc jiný názor. „Stavba nemá valnou hodnotu. Jde sice o dům z předminulého století, ten byl ale ve dvacátých letech 20. století dost nešťastně přebudován,“ domnívá se architekt Miloslav Čejka. „Jsem pro bourání vždy tehdy, když na místo staré nastoupí lepší stavba,“ dodává.
Řady odpůrců demolice se ale rozšířily ve chvíli, kdy Čejka umístil na Facebook vizualizace, které nalezl na webových stránkách nizozemského architekta Ericka von Egeraata. Ty znázorňují novou prosklenou budovu, která své okolí převyšuje o pět pater. „Dal jsem je tam proto, že ačkoli jsem zastáncem zbourání původního domu, zásadně bych se stavěl proti realizaci této stavby v těchto místech,“ tvrdí Čejka. Vizualizace následně otiskla i některá média. Později se ale ukázalo, že šlo o omyl. „Jde o starý návrh, který nikdy neměl šanci na Václavském náměstí vyrůst,“ tvrdí Kněžínek.
Budovu, kterou chce firma Realty IV skutečně postavit, navrhoval architekt Jan Procházka. „Návrh ještě není zcela ukončen, ale už nyní lze říci, že výškový profil stavby bude respektovat urbanistickou skladbu dané lokality,“ tvrdí Lucie Prachmanová, mediální zástupkyně Realty IV. V těsném sousedství domu se nachází torzo architektonicky cenné budovy někdejší tiskárny. „Jde o výjimečnou ukázku geometrické secese. V každém případě by její fasády měly zůstat zachovány,“ myslí si Čejka. To potvrzuje i Kněžínek, který tvrdí, že developer bude muset dochované části tiskárny zakomponovat do nové budovy.