Z dosavadních propočtů expertů Agrární komory vyplývá, že by měl sektor na základě Janotova balíčku přijít o pět miliard korun na dorovnání přímých plateb ze státního rozpočtu (místo sedmi by měl získat jen dvě miliardy korun). Tyto peníze jsou určeny předvstupními dohodami. Ostatní země Evropské unie mají v národních rozpočtech částku na dorovnání přímých plateb zemědělcům vyčleněnou.
Autor: Martin Siebert
Čeští zemědělci jako jediní nebudou konkurenceschopní na trzích Unie. Proto upozorňujeme i na neinformovanost nevládních zemědělských organizací ze strany ministerstva zemědělství a na stupňující se tlak řetězců na cenu potravin, které požadují na zpracovatelích snížení cen zejména masných a mléčných výrobků. Agrární komora jednoznačně deklaruje zájem a snahu udělat v tomto krizovém období maximum pro zachování životaschopného zemědělství a potravinářství.
Na základě aktuálního vývoje v sektoru, prohlubující se komoditní krize prakticky ve všech odvětvích (dlouhodobě mléko, obilí, opětovně vepřové maso… ), nejasného stavu státního rozpočtu a rozpočtu kapitoly ministerstva zemědělství pro rok 2010, tlaku na další výdaje agropotravinářského komplexu z titulu takzvaného Janotova úsporného balíčku a neadekvátního přístupu ministerstva k řešení uvedených problémů se koncem minulého týdne uskutečnilo mimořádné jednání představenstva a dozorčí rady agrární komory. Hledáme cesty, jak odvrátit existenční ohrožení podnikatelských subjektů agropotravinářského sektoru.