Největší světové banky zaplatily od finanční krize na pokutách 321 miliard dolarů (8,2 bilionu korun). Většinou za případy porušování regulačních předpisů, od praní špinavých peněz až po manipulaci s trhem a financování terorismu. Uvedla to společnost Boston Consulting Group (BCG).
Objem pokut se zřejmě ještě zvýší, protože evropští a asijští regulátoři se snaží dohnat přísnější úřady v USA, které mají na celkové částce udělených pokut největší zásluhu.
Jen za loňský rok banky na pokutách zaplatily 42 miliard dolarů. Proti předchozímu roku se tato částka zvýšila o 68 procent, vyplývá ze studie BCG.
Ani téměř deset let od vypuknutí finanční krize se bankovní sektor ze ztrát úplně nezotavil. Zatímco v roce 2015 finanční společnosti měly takzvaný hospodářský zisk 159 miliard eur (4,3 bilionu korun), meziročně o pětinu více, za roky 2009 až 2015 zůstává sektor ve ztrátě devět miliard eur.
Jak jsou na tom tuzemské ústavy? Čtěte:
Čtveřice největších bank v Česku loni vydělala 50 miliard
Bankovní revoluce: na scénu míří „virtuální operátoři“
Komentář: Banky stagnují. A nebude líp
BCG vypočítává hospodářský zisk z provozního zisku a nákladů na kapitál. Evropské banky dokonce roční hospodářský zisk zatím nevykázaly, zatímco banky z USA jsou v černých číslech už poslední tři roky. Banky v oblasti Asie a Tichomoří, Jižní Ameriky, Blízkého východu a Afriky byly ziskové každý rok.
Podle BCG bude pokračovat období rostoucích regulačních požadavků, přestože americký prezident Donald Trump slíbil zrušit Doddův-Frankův zákon z roku 2010. Ten v reakci na pád investiční banky Lehman Brothers a dopady finanční krize zavedl několik významných regulačních požadavků. Počet regulačních změn, které musejí banky sledovat denně, se od roku 2011 ztrojnásobil v průměru na 200 revizí denně.
Čtěte dále: