Přišel z Berounského medvěda. A v Nuslích
vaří dodnes. Čtyřikrát týdně. „První varna tady měla objem 200 litrů, ale rychle se ukázalo, že je to málo. Po dvou letech jsme tak instalovali 500litrovou,“ vysvětluje Kroužek. Že právě vaří, poznáte jednoduše. Táborskou se line voňavý odér horké mladiny.
O jeho pivo byl hned od startu velký zájem, který nepolevil dodnes. Spíš naopak. Roční výstav se tady pohybuje kolem 750 hektolitrů, což je maximum možného, všechno se vypije v pivovarské restauraci.
Základem je světlý a polotmavý ležák, přes rok je doplňuje dalších dvanáct speciálů. Podle Kroužka si hosté nejvíc oblíbili jeho Pšenici a voňavou Citru. „Já sám mám radši spodně kvašená piva, ale lidé stále víc vyžadují ta svrchně kvašená,“ vysvětluje Kroužek, jak hledá ideální speciály.
Jedním z nejhezčích míst v pivnici, kudy se zezadu občas rozlehne pískot místního loskutáka zpívajícího melodii kankánu, je pípa s dlouhou řadou kohoutů.
Jako první jsem ochutnal zdejší chloubu – světlý Kroužkův ležák. Jde o spodně kvašenou dvanáctku s pěti procenty alko holu, při jejíž výrobě Jan Kroužek používá svůj styl vaření (prý si hraje s teplotami víc, než bývá obvyklé). Hořkost ležáku dodávají chmelové odrůdy Žatecký poloraný červeňák a Sládek, pivo je velmi svěží se znatelným řízem. Má i vynikající pitelnost.
Sám Jan Kroužek nám pak načepoval i aktuální speciál, kterým byla Nuselská pšenice 14,5°. Pšeničné pivo tu dělá i přes letní měsíce. Exotickou banánovou vůni provází těžší ovocitá chuť, což ocení nejen dámy.
Sousedský pivovar Bašta
Táborská 49, Praha 4 Sládek: Jan Kroužek