Menu Zavřít

Bez inovací bychom nepřežili. Lidé ale potřebují rozsvítit i teď

15. 10. 2018
Autor: Euro.cz

Se Zdeňkem Bauerem, šéfem energetické společnosti E. ON Distribuce, o dlouhé cestě elektřiny, chytrých elektroměrech, spolupráci se Slováky či dronech

O elektřinu se lidé obvykle začínají zajímat až ve chvíli, kdy jim nejde. Málokdo si ale dovede představit, kolik práce, úsilí a technického vybavení se skrývá za jednoduchým zmáčknutím vypínače a rozsvícením

světla. Zdeněk Bauer, který už 35 let pracuje v oboru a posledních 13 let v energetické společnosti E. ON, patří k těm, jež znají dlouhé a leckdy klikaté cesty elektřiny opravdu dopodrobna.

* Myslíte na to, co všechno musí fungovat, pokaždé když si dáváte mobil do nabíječky nebo doma rozsvítíte?

Ne, v tomhle pohledu na mně moje práce žádné větší následky nezanechala. Jako každý jiný očekávám, že se světlo rozsvítí a mobil se bude nabíjet a nepřemýšlím o tom. No dobře, někdy mi to hlavou proletí, ale rozhodně tu situaci v daný moment neanalyzuju. Důležité je, že „svítíme“.

* A co děláte, když dojde k výpadku? Zapalujete svíčky jako Martha Issová ve vaší reklamě?

(směje se) No, svíčky bych asi úplně nezatracoval, ale naštěstí k neplánovaným výpadkům elektřiny dochází spíše výjimečně. Jsem odpovědný za krizové řízení, takže spíše volám kolegům na dispečink, abych věděl, co se přesně stalo. Uvědomujeme si, že elektřinu dnes potřebuje každý z nás, a děláme všechno pro to, aby dodávky elektrické energie fungovaly stabilně a nepřetržitě pro všechny – ať už jde o domácnosti, nebo firmy.

* Ne vždycky je to ale možné, občas zaúřaduje nepříznivé počasí, přijde vichřice a lidé rázem zůstanou doma potmě…

Počasí ovládat neumíme, takže se musíme umět vypořádat s jeho rozmary. Předpovědi neustále monitorujeme, takže když se blíží vichřice, posílíme počty lidí na dispečinku i v terénu. Při kalamitách, bouřkách nebo silných větrech dochází k poškození elektrického vedení, nejčastěji námrazou, větrem, padajícími stromy. Jakmile to podmínky umožňují, vyjíždějí naši technici do terénu a poruchy odstraňují. Někdy pracují v nepříznivých podmínkách, je to nebezpečná práce a chyba se vám může stát osudnou. Lidí v terénu, techniků i dispečerů, kteří řídí síť a provádějí manipulace, si nesmírně vážím. Jsou srdcem firmy, bez nich by její provoz nebyl možný. I proto chceme, aby na sebe dávali pozor a jejich zdraví a životy jsou pro nás prioritou číslo jedna za všech okolností.

* V dnešní době se ale pravděpodobně neobejdete ani bez moderních technologií, které vašim lidem ulehčují práci. Hodně se v souvislosti s energetikou mluvilo i o využívání dronů. Máte nějaké k dispozici?

Novým technologiím jsme vždy věřili, zkoušeli jsme je a hledali jejich využití. Ale mezi dronem jako hračkou a jeho reálným nasazením v provozu velké společnosti je obrovský rozdíl. Bezpilotní technologie jsme začali poprvé zkoušet už v roce 2015. Velmi dobře a efektivně se dají využít například při kontrole venkovního vedení velmi vysokého napětí, obzvláště v místech s horší dostupností. Dnes máme tři drony a čtyři vyškolené oprávněné piloty.

* Když už jsme u moderních technologií, chystáte nějaké změny z pohledu konečných spotřebitelů? Pokud postavíte novou rozvodnu, nemá člověk v podstatě žádnou šanci si toho všimnout, protože pro něj se z pohledu odběratele nic nemění.

Z našeho pohledu je to vlastně dobře, protože zákazník, který „svítí“, rovná se obvykle spokojený zákazník. Elektřinu má dnes v podstatě každý, jde zejména o zvýšení kvality její dodávky a k tomu současné změny a trendy směřují. Větší kabelizace sítí, dispečerské řízení nižších napěťových úrovní, vyšší podíl automatizace a přenosových technologií i na úrovni nízkého napětí, prvky inteligentních sítí, které musejí umožnit budoucí připojení elektromobilů, baterií a toho, co si zákazníci budou přát. A příprava na případný smart metering.

* Jaké benefity by smart metering měl klientům přinést? Jak jim nová metoda usnadní život?

Díky chytrým elektroměrům neboli smart meterům budou mít domácnosti lepší přehled o své spotřebě, a to navíc v reálném čase. To jim umožní lépe optimalizovat vlastní spotřebu, nebo dokonce snižovat náklady. Navíc díky tomu, že jsou data z elektroměru přenášena elektronicky, odpadá také povinnost jejich fyzického odečtu. Smart metering je jeden z dílů skládačky při budování tzv. chytrých sítí, které v konečném důsledku přinesou nové možnosti v rozhodování o nakládání s energií i nám jako distributorovi. Zkrátka celkový energetický management bude daleko snazší, a především efektivnější než kdy dříve.

* Už jste tuto technologii někde nasadili a vyzkoušeli v praxi? Jaké jsou první reakce uživatelů?

Zkoušíme tuto technologii v pilotním projektu, kde jsme jako dodavatele infrastruktury vybrali společnost Siemens. Příští rok spouštíme testovací provoz v několika lokalitách napříč naším distribučním územím, do něhož se postupně zapojí na 27 tisíc domácností. Věřím, že reakce budou pozitivní a že se nám podaří vychytat všechny případné nedostatky. Ale masivní instalace a celkový rollout smart meteringové technologie je teprve před námi a celým energetickým sektorem v ČR.

* Chytrá řešení vlastně překračují hranice států a jsou fenoménem, který spojuje současný svět. Platí to i v energetice?

Určitě ano. Naše energetická síť není a nikdy nebyla izolovaná, proto spolupracujeme s dalšími distribučními společnostmi nejen u nás, ale i v sousedních zemích. Aktuálně největší projekt připravujeme s kolegy ze Západoslovenské distribučné, jehož cílem je s finanční podporou z evropského programu CEF (Connecting Europe Facility) podpořit vznik inteligentních distribučních sítí v regionu střední Evropy. Projekt Acon už získal prestižní titul tzv. Projektu společného zájmu (PCI), který je udělován Evropskou komisí. Jsme první, kdo tento titul ve skupině smart grid pro střední a východní Evropu vůbec získal. Maximální výše investic dosahuje až 221 milionů eur. Aktuálně je již požádáno o grant, přičemž očekávaná doba realizace projektu je až do roku 2024.

* Lidé z distribučních společností mají trochu nevděčnou úlohu – dělají všechno pro to, abychom mohli svítit, ale vlastně vůbec nejsou vidět a pochvalu asi také moc často nedostanou…

Tak to se určitě pletete. Lidé se sice obecně spíš ozývají, když něco nefunguje, ale to platí nejen v energetice. Dostáváme ale i děkovné a pochvalné dopisy na práci a chování našich pracovníků nejen při jejich běžné práci, ale v kalamitních situacích a při poruchách. Hodně našich lidí jsou opravdoví „srdcaři“, pro ně je největší odměnou, že všechno funguje, jak má. Také jsme zjistili, že je dobré být víc vidět a víc s lidmi komunikovat, zkusit jim náš technický svět elektřiny trochu přiblížit. V tomto směru skvěle funguje projekt výmalby trafostanic.

* Co si pod tím představit?

Princip je jednoduchý – nabídneme vnější zdi našich trafostanic, často fádní nebo poničené, k uměleckému ztvárnění. Domluvíme se s městem a umělcem nebo komunitou v dané obci a ti pak trafostanici promění v originální umělecké dílo. Vznikají z toho krásné příběhy a interakce s okolím, a navíc nám to umožňuje pozitivně komunikovat jak s představiteli obcí na radnici, tak s místními občany. Už jsme takto spolupracovali s klubem důchodců, uměleckými školami, speciálními školami pro postižené, školkami, ale i s profesionály, kteří se malováním na zdi živí. Dokonce jsem si to na vlastní kůži vyzkoušel i já, na jedno dopoledne jsem se tak vlastně stal graffiti umělcem. A musím říct, že jsem byl nadšen – nejvíce z atmosféry na místě spolu s dětmi ze speciální školy v Blansku. Aktuálně máme za sebou na 40 pomalovaných trafostanic a tento seznam určitě není ani zdaleka konečný.

Zdeněk Bauer (60) ?? Vystudoval elektroenergetiku na Vysokém učení technickém v Brně. ?? Působí v energetice 35 let, od roku 2005 ve společnosti E. ON, kde zastává pozici předsedy představenstva společnosti E. ON Distribuce. ?? Ve volných chvílích se věnuje sportu nebo cestování. Rád chodí po horách. Kromě toho miluje výtvarné umění, hlavně období impresionismu. ?? Je ženatý, má dvě dospělé děti.

bitcoin_skoleni

O autorovi| Václav Herz, herz@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?