Menu Zavřít

Bez motivu

4. 8. 2006
Autor: Euro.cz

Zajištěné cenné papíry jsou bezcenné

Skutečné důvody uvěznění bývalé členky představenstva ČKA Radky Kafkové a podstata činu, z něhož je obviňována, jsou stále méně pochopitelné. Týdeník EURO má informace, že při projednávání postoupení pohledávky za společností Cetus hlasovala proti prodeji společnosti Arrwrise. Podle policie by přitom právě tento případ měl prokazovat korupci za ovlivnění ceny prodávané pohledávky. Kafková mohla ovlivnit veřejnou soutěž jedině tak, že by věděla o tom, že v Cetusu jsou aktiva o větší hodnotě, než se podařilo odhalit oceňovatelům ČKA. Tomu napovídaly i informace, že policie zajistila kromě 420 milionů zablokovaných na účtech Cetusu na základě žaloby agentury již v roce 2002 dalších čtvrt miliardy v cenných papírech. Šéf ČKA Zdeněk Čáp však týdeníku EURO sdělil, že o těchto cenných papírech oceňovatelé věděli a jejich skutečnou tržní hodnotu stanovili na nulu. Také podrobný audit provedený v ČKA došel k závěru, že Kafková fakticky nemohla zmíněnou transakci ovlivnit.
Zdroje z agentury hovoří o spekulacích, podle nichž za zatčením Kafkové stojí policejní provokace a jeden z dvojice zadržených mužů, tedy Josef Tykva, nebo Pavel Hrách, spolupracoval od počátku s bezpečností, a proto došlo k tak rychlému zásahu a zajištění peněz na místě.
Jak tvrdí tyto zdroje, policie se může pokoušet získat od Kafkové citlivé informace o jiných kauzách. V úvahu připadají případy Setuza, Korado či Kostelecké uzeniny. Zde mohlo dojít k ovlivňování postupu agentury ze strany politiků či významných podnikatelských skupin a policie se takto může snažit získat důkazy proti třetím osobám.
Ministr financí Bohuslav Sobotka se minulý týden opětovně pokoušel vyhnout odpovědnosti za jmenování Kafkové do představenstva odkazy na doporučení personální agentury. Ve skutečnosti jména dodaná agenturou procházela jednáním koaličních orgánů, a šlo tedy jednoznačně o politické rozhodnutí. Sobotka toto rozhodnutí podporoval, přestože vůči Kafkové měl námitky tehdejší šéf agentury Pavel Řežábek, jehož lidé ji pro podezření z nestandardního řešení pohledávek propustili o pár měsíců dříve z České finanční. Jak Řežábek, tak současný předseda představenstva Čáp potvrdili, že opakovaně žádali Sobotku o výměnu Kafkové. Sobotka dnes tvrdí, že žádnou žádost o odvolání nedostal. Odpovědnost za svou personální politiku necítí, přestože před pár týdny prosadil ve vládě odvolání Mojmíra Hampla a Jiřího Jurána z představenstva ČKA právě kvůli jejich odpovědnosti za to, že ve funkci ředitele IMOB ponechali Jana Šika, který neoprávněně vyvedl půl miliardy státních korun na neznámé účty u švýcarské banky. Sobotka další změny ve vedení agentury neplánuje. Představenstvo má ale jen tři členy z pěti, a je proto jen velmi těsně usnášeníschopné.

  • Našli jste v článku chybu?