Menu Zavřít

Bez nových technologií to nepůjde

2. 7. 2007
Autor: Euro.cz

EKOMONITOR Společnost Ekomonitor se již více než 15 let zabývá vývojem sanačních technologií. „Bez zavedení nových postupů není možné odstranit negativní vlivy znečištění na zdraví lidí,“ tvrdí zástupce firmy František Kopecký.

EKOMONITOR Společnost Ekomonitor se již více než 15 let zabývá vývojem sanačních technologií. „Bez zavedení nových postupů není možné odstranit negativní vlivy znečištění na zdraví lidí,“ tvrdí zástupce firmy František Kopecký. Staré ekologické zátěže zamořily bezpočet současných i zaniklých průmyslových areálů, skladů chemických látek, pohonných hmot nebo neřízených skládek nebezpečných odpadů. Náhodné havárie a úniky nebezpečných látek tak neustále ohrožují životní prostředí, a to i po celou řadu let po ukončení sanací na daných lokalitách. „Aby bylo možné eliminovat negativní vlivy znečištění na zdraví lidí a zvířat, je nutné vyvinout a aplikovat celou řadu sanačních technologií. To by mělo umožnit šetrným způsobem odstranit nežádoucí látky ze životního prostředí,“ říká František Kopecký ze sanační firmy Ekomonitor. V SÁZCE PITNÁ VODA Rozsáhlou kontaminaci zeminy a podzemních vod řeší Ekomonitor na území výrobce brusných nástrojů Carborundum Electrite v Benátkách nad Jizerou. „Úniky ropných látek a chlorovaných uhlovodíků by mohly v budoucnosti ohrozit blízké zdroje pitné vody,“ upozorňuje Kopecký. V areálu hlavního závodu, který lemuje levý břeh Jizery, unikly v minulosti oleje a rozpouštědla používané při výrobě. Zdrojem znečištění se stal i bývalý pomocný závod dále po proudu řeky. Sanační práce probíhají také v areálu dřívějšího pobočného závodu ve Svijanech u Turnova. Ukončení likvidace škodlivin se předpokládá v roce 2010, následovat bude tříletý monitoring, jestli se kontaminace znovu neobjeví. „Celkové náklady na odstranění ekologické zátěže se budou pohybovat ve výši 143 milionů korun a hrazeny budou z prostředků získaných z privatizace bývalého podniku,“ vyčísluje škody Kopecký. Podle něj bude nutné zbourat budovy, odstranit ohniska znečištění a vyčistit podzemní vody. Po dobu těžby zeminy v ohniscích znečištění brání případné kontaminaci zdrojů pitné vody speciální ochranná hydraulická bariéra. „Důležitost sanačních prací v Benátkách nad Jizerou podtrhuje skutečnost, že areál společnosti Carborundum Electrite se nachází v povodí vodárensky významného toku Jizery a v bezprostřední blízkosti studní, z nichž se pokrývá zhruba pětina celkové spotřeby pitné vody v hlavním městě a velká část spotřeby pitné vody v Benátkách nad Jizerou,“ zdůrazňuje. Dosud bylo na této lokalitě odstraněno bezmála 138 tun kontaminantů. JEDY ZLIKVIDUJEME ZA EURA**

bitcoin_skoleni

Pesticidy, tuhé a tekuté odpady z asanačních jímek na ochranu rostlin, odmašťovadla z mytí traktorů. Těmito jedy kontaminovaly v obci Hodonín na Chrudimsku životní prostředí okolní zemědělské podniky a strojní traktorové stanice. Hygienici zakázali už v roce 1981 skládku používat, neboť kaly prosakovaly do okolí a hubily stromy. Kvůli neexistenci jednoznačného viníka se však zásah oddaloval až donedávna.

„Termín realizace sanačních prací je stanoven od září 2006 do prosince 2008,“ říká Kopecký. Předpokládaný objem odpadů, které je nutno vymístit, je 4200 tun. Pomohou peníze z evropských fondů, které pokryjí 65 procent nákladů z celkových asi 65 milionů korun. Čtvrtinu prostředků poskytne Pardubický kraj a zbylou část stát. Technologie sanace spočívá v odstranění skládky a zasažených podložních vrstev, likvidaci těchto materiálů a jejich nahrazení inertním materiálem. Kontaminované vody se podrobí úpravě ve speciálním zařízení. Poté místo opět ožije výsadbou nových stromů.

  • Našli jste v článku chybu?