Menu Zavřít

Bez Plzně ani záběr

10. 2. 2005
Autor: Euro.cz

Technocrane

KL24

PRAHA (mat) - Česká společnost Technocrane plánuje v Plzni rozšířit výrobu teleskopických kamerových jeřábů. Do výstavby nové výrobní haly investuje více než 94 milionů korun. „Do dubna uvedeme do provozu továrnu, která zvedne naši výrobní kapacitu o třicet procent, “ řekla týdeníku EURO zástupkyně společnosti Gabriela Vonášková. O třetinu by měl vzrůst i roční obrat, který v současnosti dosahuje 170 milionů korun. V hale chce firma vyrábět první programovatelný jeřáb Technodolly, který nyní vyvíjí.
Teleskopický kamerový jeřáb vyrábí Technocrane v Plzni od roku 1991. Jejím zakladatelem a majitelem je Němec Horst Burbulla, kterému za vynález jeřábu udělila Akademie filmových umění a věd sošku Oscara za technický přínos filmu. Cenu Burbulla převzal 12. února v Los Angeles. Podnikatel však v rozhovorech pro německý tisk zůstává skromný. „Před dvaceti lety byl můj vynález nový a nápomocný. Byl to však jen malý krok ve velkém světě filmu,“ řekl. Chválou ale nešetří americká filmová akademie, podle které Technocrane svojí technologií zcela posunul hranice možností kamerových jeřábů. Náročné filmové scény by prý bez tohoto typu jeřábu nemohly být vůbec natočeny. Díky jeřábům vyrobeným v Plzni tak vznikly některé záběry ve filmech Titanic, Pearl Harbor, Matrix, Harry Potter nebo Spiderman.
Šedesát zaměstnanců společnosti Technocrane vyrábí zejména pro zahraniční klientelu. Ročně podnik vyexpeduje v průměru 45 jeřábů několika typů v cenách od 200 do 500 tisíc eur. Největším odběratelem je americká společnost Panavision.

  • Našli jste v článku chybu?