„Vzhledem k tomu, že se jedná o zdravotnický prostředek a dosud nedošlo k posouzení shody s technickými požadavky, vyplývajícími z platné legislativy EU, není možné tento ventilátor běžně použít v klinickém provokonstatovala provozu,“ konstatovala Marie Heřmánková, šéfka odkterá odboru PR Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN), která dostala deset těchto přístrojů.
Z vyjádření nemocnice vyplývá, že standardních plicních ventilátorů má nyní dostatek a spíše se obává nedostatku personálu, který by takové přístroje dokázal obsluhovat.
„Pokud bude na trhu nedostatek ventilátorů a ve skladu budou připravené CoroVenty, může VFN požádat ministerstvo zdravotnictví o umožnění jejich použití i přes nesplněnou certifikaci. Pokud resort výjimku schválí, budou se moct používat v klinickém provozu,“ doplňuje Heřmánková.
Ventilátory CoroVent jsou sice certifikované v USA, nicméně jde o certifikaci výhradně pro nouzový stav a nelze ji použít na území Evropské unie. Výjimku pro použití, kterou by schválilo české ministerstvo zdravotnictví, by bylo rovněž možné aplikovat pouze pro použití v nouzovém stavu. Tedy pokud by docházelo k ohrožení na životě pacientů v důsledku nedostatků standardních přístrojů. Resort zdravotnictví slibuje, že s udělením „nouzového“ certifikátu nebude otálet.
Po deseti ventilátorech torech dostaly kromě Všeobecné fakultní nemocnice v Praze také Thomayerova nemocnice, FN Motol a FN Plzeň. Pět kusů převzali ve FN Hradec Králové a FN Královské Vinohrady.
CoroVent vznikl v Česku díky veřejné sbírce v rámci projektu pražského ČVUT a iniciativy Covid19CZ. Výrobní cena činí okolo 170 tisíc korun a životnost má být až čtyřicet let. Třebíčská firma MICo, která stroje vyrábí, už v dubnu hlásila, že je připravena CoroVent dodávat, nicméně tehdy byl standardních ventilátorů dostatek.