Menu Zavřít

Bez regulace i transparentnosti. Evropské dohledové instituce varovaly před virtuálními měnami

13. 3. 2018
Autor: Profimedia.cz

Evropské dohledové orgány dnes varovaly před vysokými riziky spojenými s nákupem nebo držením virtuálních měn, jako je například bitcoin. Představitelé české národní banky již dříve uvedli, že v případě bitcoinu nejde o peněžní prostředky podle zákona o platebním styku, tedy ani o bezhotovostní peníze, ani o tzv. peníze elektronické.

„V současnosti dostupné virtuální měny jsou digitálním znázorněním hodnoty, která není vydána ani zaručena centrální bankou či orgánem veřejné moci a nemá právní status měny nebo peněz. Tři evropské orgány dohledu jsou znepokojeny skutečností, že rostoucí počet spotřebitelů kupuje virtuální měny, zejména s očekáváním, že hodnota virtuálních měn i nadále poroste, ale neuvědomují si vysoké riziko toho, že mohou přijít o investované peníze,“ uvedly dnes Evropský orgán pro cenné papíry a trhy (ESMA), Evropský orgán pro bankovnictví (EBA) a Evropský orgán pro pojišťovnictví a zaměstnanecké penzijní pojištění. Na svém webu o tom informovala ČNB.

Za rizika označily například extrémní cenové výkyvy virtuálních měn, neexistenci ochrany jako u regulovaných finančních služeb, netransparentní tvorbu ceny virtuálních měn nebo na nedostatek možností, jak investici do virtuální měny ukončit. Tato a další rizika tak podle varování mohou přispět k významným finančním ztrátám případných investorů.

Bitcoin
Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako přední světová kybernetická měna. Vytváří ji síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové virtuální mince stabilním a postupně se zpomalujícím tempem. Je navržen tak, aby ho nikdo nemohl ovlivňovat, ani vlády a centrální banky.

Od počátku letošního roku bitcoin ztratil výrazně na své hodnotě. V současnosti se obchoduje za zhruba 9200 dolarů (189 500 korun). Ještě v prosinci se přitom virtuální měna prodávala za téměř 20 tisíc dolarů a za celý loňský rok zpevnila o více než 1300 procent.


Přečtěte si: S youtuberem proti kryptoměnám. Polská centrální banka vede skrytou antikampaň

 Hlavní vchod do centrály Polské centrální banky


Podle únorového průzkumu společnosti Ipsos pro obchodníka s měnami TopForex jsou virtuální měny, jako jsou bitcoin, ethereum, litecoin a další, důvěryhodné pro tři procenta české populace. Kryptoměny jsou ale nejvíce zvažovanou možností v případě investice do měn. Přemýšlí o nich 11 procent lidí. Dvě třetiny Čechů však o investici do měn vůbec neuvažují, polovina ani neplánuje nakoupit hotovost v nějaké měně.

bitcoin_skoleni

Podle odborníků je investice do digitální měny bitcoin je extrémně nevyzpytatelná a riziková záležitost, rozpětí odhadů budoucí ceny bitcoinu se pohybuje od nuly do desítek milionů korun.

Další články z rubriky Kryptoměny:

Hodnota bitcoinu vzroste až 40násobně, myslí si jeden z největších investorů

Nová zábava na kolejích: studenti těží kryptoměny za peníze univerzit

Konec hry? Čína chce zastavit těžbu bitcoinů na svém území

Investice do kryptoměn: rizika přetrvávají

Zapomeňte na bitcoin. V kurzu je kryptoměna drogových dealerů


  • Našli jste v článku chybu?