Chemopetrol
KRALUPY NAD VLTAVOU (rů) - Chemopetrolu opět hrozí zastavení kohoutků. Šéfa České rafinérské (ČeR) Ivana Ottise, kterému za minulé zastavení dodávek vyhrožuje Unipetrol sesazením z funkce, podpořil minulý týden další člen managementu ČeR, finanční ředitel a místopředseda představenstva Eric V. Anderson, který do firmy přišel ze společnosti Conoco. Oba šéfové upozornili, že bez smluv o předávacích cenách se může vedení ČeR dostat do stejné situace jako před dvěma měsíci, kdy nakonec rozhodlo, že tyto dodávky do Chemopetrolu zastaví. „Pokud se v ní ocitneme, musíme opět učinit správné rozhodnutí,“ řekl Anderson. Předseda představenstva a generální ředitel Ivan Ottis zdůraznil, že firma nemůže pokračovat v dodávkách surovin ve chvíli, kdy nemá na jejich odběr uzavřené smlouvy. Dostává se tím do nevýhodné situace. Když neví, kolik dostane zaplaceno, nemůže optimalizovat výrobu. Spor o ceny se týká rafinerských produktů pro výrobu etylenu a průmyslových hnojiv a jejich roční hodnota se odhaduje na miliardu korun. „Nikde není psáno, že jsme povinni dodávat Chemopetrolu bianko a za jakýchkoli podmínek,“ řekl Ottis. Stejně jako Andersen nepřímo potvrdil, že když se akcionáři do konce měsíce na cenách nedohodnou, je představenstvo ČeR připravené od 1. srpna dodávky zastavit. Oba manažeři nicméně zdůraznili, že takové rozhodnutí ještě nepadlo. „Stále je tu naděje, že se dohodnou,“ uvedli. K dohodě by mohlo dojít na schůzce svolané novým ministrem průmyslu Jiřím Rusnokem na pondělí 29. července. Jednání by se měli za akcionáře zúčastnit dva lidé z Unipetrolu
generální ředitel Pavel Švarc a finanční ředitel Stanislav Brůna), zahraniční konsorcium IOC na něm má mít po jednom zástupci za každou ze tří firem konsorcia (Agip, Conoco, Shell). Kromě Rusnoka se schůzky zúčastní také Ottis a Anderson.
Unipetrol se dohaduje o předávacích cenách se zahraničními vlastníky ČeR už od podzimu minulého roku. Jediným bodem, na němž se od té doby shodli, je, že Česká rafinérská přejde od příštího roku do režimu přepracovatelského závodu. V něm bude každý z akcionářů obchodovat na vlastní triko.
Letos na začátku ledna vypršely původní dlouhodobé smlouvy, a protože se nové dosud neuzavřely, ČeR dodává Chemopetrolu suroviny na základě provizorních krátkodobých kontraktů. Kohoutky zastavila už jednou, a to prvního června, kdy se akcionáři nedohodli ani na tom, že pro další období prodlouží předchozí krátkodobou smlouvu. Znovu je otevřela po dvou dnech, když se nakonec pod dohledem exministra Grégra s Unipetrolem shodli na podmínkách dodávek pro další dva měsíce. Dohoda znovu vyprší 31. července.
Česká rafinérská i zahraniční akcionáři navrhli, aby se kompromisní Grégrova smlouva prodloužila do konce tohoto roku. Unipetrol však požaduje její úpravy s dalším vylepšením podmínek pro sebe. Anderson vypočítal letošní ztrátu České rafinérské na základě dosavadní Grégrovy smlouvy na 450 milionů korun. Pokud by Unipetrol prosadil své nynější požadavky, prohloubila by se ztráta o dalších sto milionů.
Unipetrol chtěl Ottise po zastavení kohoutků odvolat, na červnové valné hromadě však proti ostatním akcionářům neuspěl. Požádal o svolání nové valné hromady a na ní 9. srpna opět požaduje Ottisovu hlavu. Valnou hromadu zřejmě svolal jen pro tento účel, protože pro podpis dlouhodobých smluv mají akcionáři dohodnutý mechanismus, který bezprostřední svolávání hromad nevyžaduje. Ve věci červnového zastavení dodávek se již Unipetrol obrátil na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a na krajský soud. Zahraniční akcionáře chce rovněž potrestat u mezinárodní arbitráže za podporu Ottise a tvrdí, že hlasováním proti jeho odvolání porušili akcionářskou smlouvu z roku 1995.
Zahraniční akcionáři se dosud ke sporu s Unipetrolem příliš nevyjadřovali. Ve hře je privatizace Unipetrolu, který má už od ledna koupit agrochemická skupina Agrofert Andreje Babiše a podle předběžných dohod prodat podíl v rafinerii firmě Conoco. Conoco již oznámilo, že rafinerie od Unipetrolu nekoupí, pokud nebudou vyřešeny dlouhodobé obchodní vztahy.