Loňský rok na kapitálových trzích patřil k nejtěžším
Osobní i profesionální neštěstí mnoha lidí vyplývá z toho, že si pletou investování se spekulováním. Spekulace se od investování zásadně liší celkovým úhlem pohledu. Warren Buffet, jeden z nejvýznamnějších investorů současnosti, říká: „Jste-li investor, potom vás zajímá aktivum jako část podniku. Zajímá vás tedy, jak se podniku vede. Jste-li spekulant, zajímá vás, co udělá cena aktiva nezávisle na jeho kvalitě.“ Více než na kvalitu společnosti, jejíž akcie kupuje, hledí spekulant na to, co si jiní myslí a jak se zachovají. Protože je obtížné předpovídat náladu a chování velkých skupin lidí, je spekulování proces značně nejistý, a tedy i riskantní. Naproti tomu investování je založeno na předpovídání výnosu z aktiv během jejich životnosti, vysvětloval jako jeden z prvních již před desetiletími John Maynard Keynes, významný ekonom a úspěšný investor.
Nešťastné 11. září.
Minulý rok patřil k nejtěžším, jaké kdy investoři na akciových trzích zažili. Všechny významné trhy poklesly. Americký trh měřený indexem Dow Jones Industrial poklesl o sedm procent, evropský FTSE Eurotop 100 o devatenáct procent a japonský Nikkei o 23,5 procenta. Pro spekulanty to však mohl být rok úspěšný. Události z 11. září způsobily takový šok na všech kapitálových trzích, jakých zná historie málo. Německý akciový trh se onoho osudného dne propadl o 8,5 procenta, britský o 5,5 procenta. Burza v New Yorku se neotevřela vůbec a její představitelé moudře rozhodli uzavření prodloužit do konce týdne. Poté, co se americký trh následující pondělí 17. září znovu otevřel, se akcie do konce dalšího týdne propadly o čtrnáct procent. Kdo tehdy nakoupil, vydělal na amerických akciích do konce roku velice slušných 22 procent, protože akciové trhy v posledních třech měsících roku rostly.
Opatrnost.
Pohlédneme-li v čase zpět, zdá se, že nebylo nic jednoduššího, než v této krizové době nakupovat a vydělat. Přesto ale byla velká část investorů opatrná a většinou jen ti, u nichž zvítězil spekulantský duch, se nyní těší z velkých zisků. Pro obezřetný postoj investorů po loňském 11. září bylo několik důvodů.
Prvním byla skutečnost, že hlavní světové akciové trhy více než rok vytrvale klesaly. Kumulované a dlouhodobé ztráty podpořily asymetrický vztah investorů k riziku. Prostě pokud dlouho proděláváme, jsme mnohem obezřetnější v přijímání dalšího rizika než v dlouhodobě ziskovém období.
Postupně se zhoršující výhled na hospodářský vývoj hlavních světových ekonomik během celého roku 2001, byl druhým důvodem opatrnosti. Společnosti stále více a častěji předpovídaly zhoršování svých hospodářských výsledků. Tolik očekávaný obrat v polovině roku se nedostavil a na trzích panovalo značné rozčarování. Odhady opětovného růstu trhů se posouvaly hluboko do následujícího roku.
Třetím faktorem byl samotný šok z událostí 11. září. Zpočátku nebylo jasné, kolik bude obětí a jaké škody utrpěly společnosti sídlící v budovách WTC, které byly velmi důležitými obchodníky na americké burze. Newyorská burza byla uzavřena čtyři pracovní dny, nejdéle od dob velké hospodářské krize, což rozhodně nepřidalo investorům na jistotě. Celkem správně z historických zkušeností odvozovali, že případný propad bude jen dočasný. Jen se nevědělo, jak hluboký může být a jak dlouho bude trvat. Růst trhu do konce září ztráty téměř vyrovnal, což bylo spíše překvapením stejně jako následný tříměsíční vzestup.
Obrat je jistý.
Vzrostly by na podzim loňského roku kapitálové trhy nebýt tragického 11. září? Nebýt tohoto dne, trhy by pravděpodobně mírně klesaly či oscilovaly kolem dané úrovně. Fundamentálně se v ekonomikách a firmách totiž nic významně nezměnilo. Price to earnigs ukazatel (P/E), který říká, kolikrát cena akcie převyšuje zisky na akcii, je v Japonsku na úrovni 60, v USA blízko 30 a v Evropě jen o něco méně, což jsou čísla stále dosti vysoká. Aby mohl nastat zásadní a dlouhodobý obrat na trhu, je zapotřebí vyšší ziskovost společností podmíněná návratem k hospodářskému růstu. Jisté je, že k obratu na hlavních akciových trzích dojde. Je jen otázka času, kdy se americké firmy a s určitým zpožděním i evropské podniky dostanou z nejhoršího a začnou ohlašovat vzestup tržeb a zisků. Potom budeme svědky trvalejšího růstu akciových trhů.
Investoři (nikoliv spekulanti) na kapitálovém trhu by měli mít trpělivost a riziko rozložit do více titulů, průmyslových sektorů a zemí. Mají-li dlouhodobější záměry a chtějí-li mít své peníze zhodnocovány bezpečněji, měli by úsilí a energii zaměřit na výběr kvalitních firem do svých portfolií a nesnažit se vytěžit z okamžitých poklesů a krátkodobých výkyvů kursů.
Výnosy akciových trhů v roce 2001
Země Název indexu Výnos v lokální měně Výnos v Kč
USA Dow-Jones Ind. - 7,1 % - 11,5 %
Evropa FTSE Eurotop100 - 18,6 % - 26,9 %
Británie FTSE 100 - 16,2 % - 21,6 %
Japonsko Nikkei 225 - 23,5 % - 35,5 %
Česká republika PX 50 - 17,5 % - 17,5%
Maďarsko BUX - 9,2 % - 10,4 %
Polsko WIG - 33,5 % - 33,1 %