poradna * Kdo zodpovídá za bezpečnost práce, když se podle dohody pracuje doma? Kamil Dolejší Každého zaměstnance musí zaměstnavatel seznámit s právními a jinými předpisy vztahujícími se k jím vykonávané práci (§ 233 odst. 2 písm. b) Zákoníku práce). Tato povinnost platí bez ohledu na místo, kde je práce vykonávána.
poradna
* Kdo zodpovídá za bezpečnost práce, když se podle dohody pracuje doma?
Kamil Dolejší
Každého zaměstnance musí zaměstnavatel seznámit s právními a jinými předpisy vztahujícími se k jím vykonávané práci (§ 233 odst. 2 písm. b) Zákoníku práce). Tato povinnost platí bez ohledu na místo, kde je práce vykonávána. Takže i zaměstnanec, pokud pracuje doma, musí být poučen o bezpečnosti práce v domácím prostředí.
Dále platí ustanovení odst. 1 § 132 Zákoníku práce. Zaměstnavatel je povinen zajistit bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců při práci s ohledem na rizika možného ohrožení jejich života a zdraví, která se týkají výkonu práce. Toto ustanovení platí pro výkon práce bez ohledu na to, kde se uskutečňuje.
Doporučuji věnovat pozornost také § 132 a), který se týká prevence rizik. Stanoví, že zaměstnavatel musí vyhledat rizika a přijímat opatření k jejich odstranění.
Z uvedeného vyplývá, že za bezpečnost práce ve vašem případě odpovídá zaměstnavatel a zaměstnanec odpovídá za to, že bude předpisy dodržovat. Zaměstnavatel se tedy nemůže zbavit odpovědnosti za pracovní úraz jen proto, že podle dohody zaměstnanec pracoval doma.
Co by měl tedy zaměstnavatel udělat:
1. Měl by vytipovat rizika při práci doma a stanovit opatření k jejich minimalizaci.
2. Poučit zaměstnance.
3. Stanovit podmínky z hlediska bezpečnosti a hygieny práce, které musí být při práci doma zajištěny.
Zpracoval Václav Brabec ve spolupráci s oborovým portálem BOZPinfo