V Česku funguje první biotechnologický klastr. V účelovém sdružení Water Treatment Alliance pracují dvě vysoké školy a 15 firem, které se budou zabývat například vývojem technologií v oblasti čištění vod. „Koncem května se premiérově představíme na veletrhu v Moskvě,“ řekl Radim Kocourek z Jihomoravského inovačního centra (JIC), které vznik klastru iniciovalo.
Klastr zabezpečuje služby, které by se jednotlivým partnerům nevyplatily. „Hlavním cílem je proniknout na světové trhy v oblasti dodávky technologických celků pro čistírny a úpravny vody,“ upřesnil Kocourek. Firmy řeší společně především marketing, export a inovace. Podle Kocourka bude klastr stát do poloviny roku 2008 asi 18 milionů korun. Evropská unie by měla dát přibližně 12,5 milionu, zbytek doplatí členové sdružení.
Do spolupráce s výzkumníky z Masarykovy univerzity a Vysokého učení technického (VUT) se zapojilo 15 firem z jižní Moravy, Olomouckého kraje a Vysočiny. Jen na jižní Moravě podniká v biotechnologiích asi 200 firem. V Brně by měl koncem roku 2007 vyrůst v blízkosti bohunického univerzitního kampusu Biotechnologický inkubátor. Komplex pro biotechnologické vývojáře má doplnit Technologický inkubátor VUT, kde nyní působí šest biotechnologických firem.