politický diář
Legenda tuzemského blackmetalu a dlouholetý člen kultovní kapely Törr Vlasta Henych vyvěsil minulý týden na Facebook fotku, za kterou by se mnozí spíše styděli. Kromě Henycha a bývalého zpěváka thrashmetalového Arakainu Aleše Brichty jsou na ní totiž „kolibřík“ Pavel Bém a europoslanec za ODS Jan Zahradil. Pod fotografií to Henych od svých fanoušků pěkně schytával. Prý co to je „za hnus“. Nynější kapelník projektu Henych666 se ale nedal. „Oba jsou v soukromí v pohodě kluci. Bém to teď trochu nezvládl a Zahradil je fanoušek Törru a Arakainu od našich začátků. Byl jedním z prvních, co hrozili v kotli (…) Zahradil v soukromí je méně rétorický a klišovitý ;-) Pavel Bém mě ženil. V té době lezl po horách… kdyby to byly hovada, asi bychom se s nimi s Alešem nekamarádili,“ odpověděl fanouškům. Ani následná reakce „Hitler měl taky rád hudbu!!!!“ na tom nic nemění.
Miroslava Němcová usoudila, že je „v této turbulentní době“ platnější coby šéfka sněmovny než kandidátka ODS na prezidentku. Předsedkyně sněmovny si zjevně vyhodnotila, že než svádět krvavé bitvy se stranickými protikandidáty Přemyslem Sobotkou a Evženem Tošenovským je lepší mít své jisté. Navíc když by ze jmenovaného tria beztak v přímé volbě nikdo neměl valné šance na úspěch, je pro Němcovou výhodnější nechat oba pány, ať se ztrapňují sami.
Bývalý místopředseda Věcí veřejných Tomáš Jarolím je sice do jisté míry blázen, jedna informace od něj by ale zapadnout neměla. Jarolím totiž na základě zákona o svobodném přístupu k informacím zaplatil ministerstvu financí částku 22 750 korun a po půl roce komunikace s ministerstvem se dozvěděl, že od 4. června 2006 do konce srpna 2011, tedy v drtivé většině za působení Miroslava Kalouska, odpustil resort financí na daních, clech, poplatcích a odvodech celkem 40 544 000 000 Kč. „Od roku 2007 do roku 2011 nevybralo ministerstvo financí pod vedením M. Kalouska 525 283 000 000 Kč za všechny typy daní a poplatků (cca polovina jde za DPH),“ doplňuje Jarolím. Generální finanční ředitelství se proti jeho slovům „ostře ohradilo“. Prý nevybrali „jen“ 119 miliard, což „představuje necelou čtvrtinu autorem uváděné výše nedoplatků“. To jsme si oddychli.