Vůdci Evropské unie si přejí změnu pravidel pro svobodný pohyb pracovních sil, což Británii otevírá možnost vyhnout se zničujícímu tvrdému brexitu. V článku pro Ústav globálních změn to napsal bývalý britský premiér Tony Blair. Zvolení Emmanuela Macrona francouzským prezidentem přiblížilo unijní reformu způsobem, který EU a Londýnu umožní sejít se na půli cesty.
Británii by takové řešení umožnilo, aby zůstala součástí největšího obchodního prostoru na světě, napsal Blair, který stál od roku 2007 v čele britské vlády. Jako premiér usiloval o zavedení eura ve Spojeném království a věřil, že jeho země součástí EU zůstane.
„Z mých diskusí s evropskými vůdci vyplývá, že jsou přístupni změnám, které by mohly Británii uspokojit, a to včetně volného pohybu,“ napsal Blair. Francouzi a Němci podle něj sdílejí některé britské obavy, zejména z migrace. „V otázce volného pohybu přistoupí na kompromis,“ konstatoval.
Expremiér obvinil britské konzervativce a labouristy, že se rozhodli pro opuštění volného trhu, aniž prozkoumali alternativy. „S přihlédnutím k tomu, co je v sázce, a vzhledem k rostoucí ceně za brexit vzniká otázka, jak můžeme smést se stolu kompromisní řešení mezi Británií a Evropou, které nám umožní zůstat v reformované Evropě?“ napsal v článku Blair.
100 miliard eur za rozvod. Mayová prý kvůli požadavku EU opustí jednání
Německá kancléřka Angela Merkelová dnes v předvolebním projevu v severoněmeckém Zingstu prohlásila, že brexit a zvolení Macrona prezidentem změnilo její pohled na EU. Za silnější Evropu podle ní stojí bojovat. Pokud bude Merkelová ve volbách za dva měsíce počtvrté zvolena kancléřkou, bude usilovat o hlubší evropskou integraci.
„Pro mnoho lidí včetně mne se něco změnilo, když se Britové rozhodli odejít a když jsme s obavami sledovali volby ve Francii a Nizozemsku,“ řekla Merkelová. V obou zemích porazily proevropské strany populistické kandidáty. „To změnilo můj pohled,“ poznamenala kancléřka.
Evropa zdaleka není perfektní a v Bruselu je občas příliš mnoho byrokracie, připustila. „V posledních dvou měsících jsme si ale uvědomili, že Evropa je víc než jen byrokracie a hospodářská regulace, že desetiletí míru po druhé světové válce by bez EU byla zcela nemyslitelná,“ prohlásila za potlesku přítomných.
Kancléřka řekla, že je otevřená návrhům na posílení jednotné evropské měny a na zřízení funkce ministra financí eurozóny, který by dohlížel na společný rozpočet pro investice.¨
Čtěte také: