PRAHA (črk, WISE ČR) - Ambiciózní energetickou koncepci Velké Británie, takzvanou Bílou knihu, která stojí především na kogeneraci (společné výrobě elektřiny a tepla) a obnovitelných zdrojích, uložila Blairova vláda do knihovny. A snaží se teď otočit o 180 stupňů. Nová energetická politika má podpořit výstavbu šesti až deseti nových bloků jaderných elektráren. Británie nyní provozuje 23 jaderných reaktorů. V roce 2005 byl jejich podíl na výrobě elektřiny 19,3 procenta. Většina reaktorů je ale hodně stará. Británie v minulosti již 22 bloků vyřadila z provozu, většina dalších doslouží během patnácti let, takže do roku 2020 by se jejich podíl snížil na pouhých sedm procent. Podle Blaira mají nové reaktory nahradit část starých bloků a umožnit tak Británii účinněji redukovat emise skleníkových plynů.
Proti tomu však argumentuje studie britské vládní komise pro trvale udržitelný rozvoj, která upozornila, že i kdyby se kapacita britských jaderných elektráren zdvojnásobila, sníží to do roku 2035 emise oxidu uhličitého jen o osm procent. Vědci tvrdí, že to nestojí za rizika spojená s jaderným odpadem, ekonomickou náročností, centralizací energetiky, která vede k plýtvání, a zejména zmiňují nebezpečí teroristických akcí.
Proti novým jaderným blokům vystupuje konzervativní strana i liberálové. Odmítají, aby jaderné reaktory jako dosud dotoval stát a poskytoval jim úlevy. Poukazují na alarmující fakt, že náklady na odstranění již existujících jaderných elektráren mají dosáhnout závratné výše 90 miliard liber (asi 5000 miliard korun) ze státní pokladny. Blair obtížně hledá podporu i ve svém vlastním táboře. Velmi zdrženlivě se k projektu stavěli ministři Beckettová (zahraničí), Hain (pro Severní Irsko) či Bennová (pro mezinárodní rozvoj). Ministerstvo financí mělo o návrhu pochybnosti kvůli rostoucím nákladům na stavbu i likvidaci.
Ani soukromí investoři nepropukají nadšení, protože od Blaira čekali větší podporu, přesněji řečeno dotace. Přímá finanční podpora státu je ovšem politicky neprůchodná. Potichu se proto kalkuluje s pevnou výkupní cenou a s omezením povinného limitu na budoucí likvidaci. Blair slibuje jen zjednodušené a zkrácené povolování a omezení možnosti obcí výstavbu blokovat. Proti tomu se ohradil vůdce konzervativců David Cameron, pro nějž je opomíjení samospráv nepřijatelné. Jadernou koncepci by akceptoval, jen kdyby všechno ostatní selhalo. Nejvíc věří kogeneraci a biopalivům. Oporu může hledat ve vládní komisi pro trvale udržitelný rozvoj, která předpokládá, že čisté zdroje v roce 2035 pokryjí 68 až 87 procent britské spotřeby.