Menu Zavřít

Bohumil Doležal: Široce rozkročen na všechny strany

23. 9. 2013
Autor: E15 Anna Vacková

Andrej Babiš, český velkopodnikatel a lídr hnutí ANO, zaujal v poslední době hned dvě agentury pro průzkum veřejného mínění – TNS Aisa a STEM. Jeho hnutí se podle nich v říjnových volbách bez problémů dostane do Poslanecké sněmovny. To zjištění je velmi významné, protože průzkumy agentur veřejné mínění nejen primárně odrážejí, ale druhotně zároveň i vytvářejí. Dávají totiž váhajícím voličům signál: těmhle můžete dát hlas, aniž byste se za to museli nějak zvlášť stydět.

Snad i proto věnovaly panu Babišovi v posledních dnech pozornost dva celostátní deníky, které přinesly velké rozhovory a text na komentářové stránce. Co bylo řečeno a napsáno, by nemělo ujít pozornosti.

Pan Babiš vymezuje především politický profil svého projektu: „Hnutí ANO je široce rozkročené středové uskupení.“ Tedy po ČSSD a ODS další subjekt, který cílí na střední třídu. Najde před volbami někdo odvahu ujmout se i zbídačených a bohatců?

Programové zásady každého politického celku je dobré poměřovat tím, že si zkusmo zkonstruujeme politického protinožce. Tak například pan Babiš říká, že jeho hnutí „bude spolupracovat se všemi, kteří budou skutečně něco dělat ve prospěch občanů a této společnosti, kteří nebudou krást a nebudou lhát“. Proti tomu, kdo vystoupí s tezí „budeme spolupracovat se všemi, kteří nebudou ve prospěch občanů a společnosti dělat nic, budou krást a lhát“, je pan Babiš zcela očividně ve výhodě.

Nebo: „My budeme veškeré návrhy politických stran posuzovat selským rozumem a podle toho, zda jsou prospěšné naší zemi.“ I tady má pan Babiš jednoznačnou převahu nad těmi, kteří si dali do programu, že budou návrhy posuzovat bez ohledu na to, zda jsou naší zemi prospěšné. „Stát má být řízen selským rozumem a ve prospěch tohoto státu.“ Selský rozum je v naší původně agrární zemi velká přednost, moc hloubat se nevyplácí. Ten, kdo si dal na prapor tezi „stát musí být řízen bez ohledu na jeho prospěch“, nemá proti panu Babišovi šanci.

Za zmínku stojí i způsob, jímž pan Babiš ujišťuje veřejnost o své bezúhonnosti: „Nejsem komunista, já byl jen člen strany (…) Moje máma byla toho názoru, že bych se měl, abych byl úspěšný, stát členem KSČ, tak jsem se jím stal (…) Měli jsme prostě v podniku nějaká pravidla a ta jsme museli dodržovat. (…) Kde jsem si měl přečíst, že ten režim postihoval lidi, že nemohli studovat? (…) Lidi ta minulost už vůbec nezajímá.“ V každém případě je dobré tu minulost nějak vysvětlit, což se stalo.

A konečně: podle pana Babiše „by polistopadoví politici, kteří nám vládnou 23 let, bez ohledu, jestli jde o Zemana, Klause nebo Kalouska, měli odejít do důchodu“. V souvislosti s tím zase až tak úplně nesdílím optimismus předsedy KDU-ČSL Bělobrádka, který řekl, že „pan Babiš nevolá po změně systému“.


Autor je politolog


Čtěte také:

bitcoin_skoleni

Průzkum: Babiš obírá o hlasy ODS i TOP 09

Babiš jako poslanec zůstane v čele Agrofertu, jako ministr nikoli

  • Našli jste v článku chybu?