Menu Zavřít

Bohumil Pečinka: Hra o trůny po česku

22. 10. 2015
Autor: čtk

Policejní zásah Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu proti některým policistům a podnikatelům z minulého týdne měl mnoho rovin. Kromě té trestněprávní zde byly také politické motivy a zájmy. Nejsilnější však byla linie, kterou jsme označili slovy válka policajtů.

Přesně o týden později „impérium vrátilo úder“. Inspektoři z GIBS udělali kontrarazii na ÚOOZ a odvedli si jednoho špičkového policistu ze Šlachtova útvaru. Ministr spravedlnosti Pelikán řekl, že jde o „mimořádně znepokojující“ situaci. Co je tady ve skutečnosti „mimořádně znepokojující“?

V prvé řadě jde o způsob zásahu z minulého týdne. Stejně jako v kauze Nagyová zde byly pospojované nespojitelné věci, takže nám před očima defiloval dlouhý řetězec policejních a podnikatelských pochybení a trestných činů. Odehrávalo se to navíc v kulisách připomínajících zásah proti výrobcům drog v Kolumbii. Kdyby to někdo natáčel a sestříhal, mohl z toho být slušný film.

Na rozdíl od kauzy Nagyová mají kauzy zneužívání policie a inspekce na olomoucké úrovni své odůvodnění. Otázka je, proč se to neřešilo interně, když se už o těchto věcech psalo od roku 2012, a namísto toho všechno dostalo dramaturgii amerického bijáku. To je pochopitelně věc vedení policie a vyhodnocení toho, jaký druh zásahu je nejúčinnější.

Absolutně odmítnout je ale třeba způsob, jímž byl reálný problém v regionálních strukturách moci využit na celostátní úrovni k odstřelení určitých osob a zpochybnění některých institucí.

V centru pozornosti aktérů politicko-policejních půtek je zákon o státním zastupitelství a také kontrola nad GIBS

Na základě informací z policejních kruhů lze konstatovat, že jsme svědky jakési varianty „hry o trůny“. Jejím smyslem není vyšetřovat trestné činy, ale vyvolat situaci, v níž někdo mocensky posílí a jiný oslabí.

V centru pozornosti aktérů těchto politicko-policejních půtek jsou dvě věci: zákon o státním zastupitelství a kontrola nad GIBS. Nový zákon, který zatím odmítá většina politické scény a v připomínkovém řízení jej kritizovala většina krajských státních zástupců i Nejvyšší soud, má za pár dní přijít do vlády.

Jedním z důvodů jeho vzniku je vytvoření prokurátorsko-policejního speciálu bez reálné kontroly. Olomoucká razie, spojená se zpochybněním celých útvarů policie, má dát zákonu zelenou ve stylu „když jsou všichni zkorumpovaní, musí vzniknout na zelené louce nová instituce“.

Současně jsme už rok svědky tvrdých útoků na GIBS, tuto „policii pro policisty“. Celou kampaň rozjel babišovský tisk, posléze se přidali poslanci ANO a minulý týden sám Babiš vyzval k výměně šéfa GIBS. Fascinace ministra financí policejním světem je všeobecně známa, stejně jako výrok „kdo ovládá GIBS, ovládá policii“.

To pochopitelně vědí špičky ČSSD, které úporně drží v čele inspekce Bílka a koneckonců i v čele kontrarozvědky BIS Jiřího Langa, protože mají strach z Babišových neskrývaných mocenských nároků. Takže „válka policajtů“ má skutečně blíž k „válce o trůny“.

Autor je komentátorem týdeníku Reflex


Čtěte také:

bitcoin_skoleni

Týdeník Euro: Šlachta Langera spojuje nejen se soláry, ale i s Rittigem

První obvinění po velké razii. Policie stíhá hejtmana i důstojníky

  • Našli jste v článku chybu?