Švédský řetězec s oblečením H&M oznámil, že přestane nakupovat hovězí kůži z Brazílie. Chce tím vyjádřit svůj protest proti vypalování deštných pralesů ve prospěch rozšiřování pastvin pro dobytek. Už dříve se podobně vyjádřil výrobce obuvi a outdoorového oblečení - firma VF Corporation, jež vlastní značky Timberland, Vans a The North Face.
Dokud Brazílie neprokáže, že produkce hovězí kůže nepochází z oblastí, kde se vypaluje amazonský prales, nebude módní řetězec H&M z jihoamerické země kupovat kůži. „Vzhledem k obrovským požárům v brazilské části amazonského pralesa a souvislosti s chovem skotu jsme se rozhodli dočasně zakázat používání kůže z Brazílie,“ uvedla firma se sídlem ve Stockholmu.
Zákaz zůstane v platnosti tak dlouho, dokud Brazílie nezavede věrohodný systém prokazující, že produkce kůže nepřispívá k ničení životního prostředí v Amazonii, vysvětlila společnost. Zákaz se vztahuje na všechny značky oblečení a obuvi, jež spadají pod H&M.
Podobný krok už oznámila americká firma VF Corporation, jež vlastní značky obuvi a oblečení Timberland, Vans a The North Face.
Výrobce žádá po Brazílii záruky, že exportovaná kůže nepřispívá k ničení životního prostředí a oteplování planety. Brazilský koncern JBS je největším producentem masa a hovězí kůže na světě. Lokální média tvrdí, že nakupuje dobytek od farmářů, kteří jej chovají na nelegálně vypáleném území.
Od začátku roku bylo v oblasti amazonského deštného pralesa na území Brazílie registrováno 88 tisíc nových požárů. Brazilský prezident Jair Bolsonaro odmítá kritiku ostatních zemí. Do sporu se dostal zejména s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.
Dále čtěte:
Vypalování lesů v Amazonii je výnosný ilegální obchod. Za tisíc hektarů se platí 5,6 milionu korun
Peníze si nechte a zalesněte Německo, vzkázal brazilský prezident Merkelové
Brazílie si klade podmínky pro přijetí peněz na boj s požáry. Chce nad nimi plnou kontrolu