Menu Zavřít

Boj s čínskou ocelí pokračuje. USA zvyšují další clo

26. 5. 2016
Autor: CC BY 2.0: Jo Guldi via Flickr

Spojené státy pokračují v boji proti dovozu levné ocele z Číny. Americké ministerstvo obchodu oznámilo, že uvalí finální antidumpingová a antisubvenční cla na dovoz ocele odolné vůči korozi z Číny ve výši až 450 procent. Čína v reakci na to obvinila USA, že brání obchodu.

Ministerstvo rovněž zavádí antidumpingová cla ve výši tři až 92 procent na producenty ocele odolné vůči korozi z Itálie, Indie, Jižní Koreje a Tchaj-wanu. V roce 2015 dovoz produktů ocele odolné vůči korozi z pěti zemí, kterých se týká clo, činil 1,87 miliardy USD (45,2 miliardy Kč). Z toho 500 milionů USD připadlo na Čínu.

Finální clo vůči čínské oceli nahrazuje předběžné clo ve výši 256 procent, která vláda zavedla v prosinci 2015.

Rozhodnutí USA je iracionální, zní z Číny

Čínské ministerstvo obchodu uvedlo, že je mimořádně nespokojené a rozhodnutí USA označilo za iracionální. Podle něj poškozuje spolupráci mezi oběma zeměmi. Peking obvinil USA, že diskriminují výrobce z Číny, protože používají nesprávné standardy pro rozhodování o výrobních nákladech a o tom, jaké by ceny měly být. „Čína podnikne všechny nutné kroky a bude usilovat o spravedlivé zacházení a ochránění práv firem,“ uvedlo čínské ministerstvo v prohlášení. Žádné další podrobnosti však neoznámilo.

Spojené státy minulý týden rozhodly o uvalení finálního dovozního cla ve výši více než 500 procent na čínskou zastudena válcovanou plochou ocel. Ta se používá pro výrobu automobilových karosérií a spotřebičů.

Obchodní napětí mezi USA a Čínou v ocelářském sektoru se v poslední době stupňuje. Firmy z USA i z Evropy tvrdí, že Čína deformuje světové ceny, protože kvůli zpomalování poptávky na domácím trhu se snaží prodat svou nadprodukci v zahraničí za dumpingové ceny. Čína ale taková obvinění odmítá a tvrdí, že čínské ocelárny jsou efektivnější a mají mnohem nižší náklady než jejich zahraniční konkurenti.

Přečtěte si o dalších restrikcích ze strany USA

Tvrdý direkt. USA brutálně zvýšily clo na čínskou ocel

 ilustrační foto

Peking slíbil, že sníží v příštích pěti letech roční kapacitu výroby ocele o 100 až 150 milionů tun. Minulý týden však prohlásil, že bude pokračovat s plánem daňových slev pro ocelárny, aby podpořil restrukturalizaci sektoru. Čína je největším producentem oceli na světě, více než polovina velkých oceláren tam ale byla loni ztrátová.

MM25_AI

Také EU chystá reakci

Také Evropská unie spustila v květnu po stížnosti místních oceláren vlastní vyšetřování dovozu čínské oceli a varovala Čínu před zavedením nových antidumpingových cel. Na příliv levné oceli z Číny si stěžují i čeští oceláři. O vývozu oceli z Číny se bude jednat i na summitu nejvyšších představitelů skupiny předních světových ekonomik G7, který začal dnes v Japonsku. Delegáty k tomu vede krize v ocelářském sektoru v mnoha západních zemí, včetně Británie.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker uvedl, že nadprodukce v Číně odpovídá zhruba dvojnásobku roční produkce oceli v EU. To podle něj od roku 2008 přispělo v regionu ke ztrátě tisíců pracovních míst, a proto je nutné se bránit. „Pokud někdo deformuje trh, Evropa nemůže být bezbranná,“ prohlásil Juncker před začátkem summitu G7.

  • Našli jste v článku chybu?