Export zemního plynu
Společnost RWE Transgas, která ovládá asi 80 procent českého trhu, prodloužila s ruským plynárenským monopolem Gazprom smlouvu o dodávkách zemního plynu z Ruska do České republiky až do roku 2035. Gazprom bude do Česka dodávat devět miliard metrů krychlových plynu ročně. Nová smlouva bude podle mluvčího Transgasu Martina Chalupského platit za stejných podmínek jako dosavadní kontrakt, který měl vypršet v roce 2014. Součástí smlouvy je i dohoda o tranzitu plynu přes české území dál do západní Evropy.
Smlouva s RWE Transgas není jediná, kterou ruský monopol v prosinci uzavřel a která odběratelům garantuje dodávky plynu v řádu desítek let. S francouzským podnikem Gaz de France podepsala ruská firma kontrakt, který Francouzům umožní odběr dvanácti miliard metrů krychlových plynu ročně v letech 2012 až 2030. Do stejného roku má od Gazpromu dostávat plyn také bulharská společnost Bulgargaz. V listopadu se Gazprom dohodl na podmínkách zásobování plynem rovněž s italskou společností Eni.
Zatím poslední smlouvu uzavřel Alexander Medveděv, šéf exportu v Gazpromu, s Gruzií, jež nakonec odsouhlasila stoprocentní navýšení ceny plynu na evropskou úroveň. Gruzínský premiér Zurab Nogaideli však dodal, že stále doufá v získání levnějšího plynu z Ázerbájdžánu.
Jedinou rebelující zemí je Bělorusko. To nechce přistoupit na zvýšení cen, ani postoupit Gazpromu podíl na svém plynovodu. Gazprom varoval, že pokud Bělorusové neuzavřou do Nového roku novou smlouvu, budou od 1. ledna 2007 bez plynu. Běloruský vicepremiér Vladimir Semaško kontroval pohrůžkou uzavření kohoutů s plynem, který přes jeho zemi směřuje do Polska, Německa a Litvy.