PRAHA – O zlepšování podmínek pro česko–slovenskou obchodní výměnu se dnes stará bývalý ministr pro místní rozvoj Jaromír Císař (71). Od prosince minulého roku působí v Bratislavě jako generální ředitel Stálého sekretariátu Rady Celní unie České republiky a Slovenska. V hlavním městě Slovenska má i služební byt a tráví v něm většinu času. „Do Prahy ale jezdím velmi často, protože tam vedu nejrůznější jednání na ministerstvech, občas sem za mnou přijede manželka, vysvětluje, jakým způsobem udržuje pouto s domovem.
Nejčastěji se prý potýká s problémy z oblasti zemědělství a potravinářského průmyslu. Za určitý nedostatek smlouvy o celní unii považuje skutečnost, že mezi oběma státy je standardní celní hranice, ačkoliv clo vybíráno není. „Způsobuje to potíže jak občanům, tak i podnikům. Kamiony z firem, které mají pobočky v obou částech bývalého Československa a provozují v nástupnických zemích vnitropodnikovou dopravu, podléhají běžné celní proceduře, což vzájemnému obchodu příliš neprospívá.
Jaromír Císař se narodil v Olomouci. Původně se vyučil elektromechanikem. Později absolvoval studium na Vysoké škole ekonomické v Praze a na Ekonomickém institutu v Moskvě. V letech 1961 až 1970 byl na pražské Vysoké škole ekonomické vedoucím katedry a laboratoře cen.
V době normalizace byl donucen z akademické půdy odejít a zároveň ukončil členství v KSČ. Až do roku 1989 působil ve výzkumných ústavech (Ústav stavební ekonomiky, Ústav výstavby a architektury, Ústav státní správy). Po „lis–topadu se na Vysoké škole ekonomické vrátil a vedl katedru drobného podnikání. Od roku 1994 je členem ČSSD, kde se několik let věnoval otázkám bydlení. Od července 1998 do dubna loňského roku byl ministrem pro místní rozvoj Zemanova kabinetu. Prezident jej odvolal na Zemanův návrh.