Menu Zavřít

Britové bojují s Prahou

28. 12. 2005
Autor: Euro.cz

Vítězka výběrového řízení finanční ředitelkou jmenována nebyla

Již pohled na internetové stránky společnosti Pražská teplárenská ukazuje, že s tímto podnikem něco není v pořádku. Pod záložkou topmanagement vykukují dva neobsazené posty. Déle než půl roku společnost, která zásobuje tepelnou energií pražské domácnosti a podniky, nemá generálního ani finančního ředitele. Týdeník EURO má informace, že příčinou je spor mezi dvěma rozhodujícími akcionáři - International Power Opatovice (dříve Elektrárny Opatovice, patřící britské skupině International Power) a Pražským teplárenským Holdingem (patřící hlavnímu městu Praze).
Oba akcionáři mají - a to zcela přirozeně - rozdílné priority. Pražský magistrát chce především zabezpečit dodávky tepla pro občany hlavního města a připravit Pražskou teplárenskou i na dlouhodobá rizika a investice. Pro britského investora je klíčová návratnost kapitálu a tedy maximální výše dividendy. Obě pozice jsou legitimní a pochopitelné. Komunální politici se zodpovídají svým voličům, zatímco manažeři International Power Opatovice se zodpovídají svým akcionářům.

bitcoin_skoleni

Spor o rozdělení zisku.

Z těchto rozdílných priorit plyne samozřejmě i rozdílný postoj k tomu, jakou část zisku rozdělit na dividendách a jakou ponechat ve společnosti. Nebo jak často a jak důkladně provádět údržbu. „Chci být ujištěn, že Pražská teplárenská nebude za deset let platit sankce za nadměrné emise oxidu uhličitého. Bude-li muset přejít na jiná výrobní zařízení tepla a elektrické energie, bude to vyžadovat rozsáhlé investice a já chci být jist, že na ně bude mít. Stejně tak mám pocit, že současná údržba třeba rozvodů tepla není dostatečná,“ řekl týdeníku EURO náměstek pražského primátora Jan Choděra, který zodpovídá na magistrátu za zásobování teplem.
Letošní valná hromada nakonec skončila neúspěchem, když nedošlo k dohodě o výši dividendy. Pražský teplárenský holding navrhoval dle Choděry dividendu ve výši 180 korun na akcii, zatímco International Power Opatovice chtěl dividendu ve výši 200 až 208 korun. Zisk za rok 2004 tak zatím zůstal nerozdělen.
Každý ze dvou hlavních akcionářů vlastní necelých padesát procent akcií a navzájem se nemohou přehlasovat ani na valné hromadě, ani ve čtyřčlenném představenstvu, v němž mají po dvou zástupcích. Valná hromada totiž musí rozhodovat dvoutřetinovou většinou, takže ani spojení s minoritními akcionáři, kteří dohromady mají čtyři procenta akcií, nemůže nahradit nutnou dohodu a společný postup Britů a pražského magistrátu. Na představenstvu je pro každé rozhodnutí třeba všech čtyř hlasů.

Spor o obsazení managementu.

Oba hlavní akcionáři se nemohli dohodnout ani na obsazení dvou klíčových manažerských pozic v Pražské teplárenské. Žádné jméno nevyhovovalo oběma, a tak se rozhodli post finančního ředitele obsadit ve výběrovém řízení. Jeho zorganizováním pověřili společnost Dr. Kaufmann & Partner a po několika kolech vyhrála Marie Čauševičová, která dříve pracovala jako finanční ředitelka Severomoravské plynárenské. Jenže britští zástupci v představenstvu jmenování Čauševičové zablokovali. Proč se tak stalo a kdy a jak hodlá firma obsadit posty generální a finančního ředitele, tisková mluvčí Pražské teplárenské Šárka Drobná nesdělila. Uvedla pouze: „Vedení společnosti je překvapeno mírou zájmu, s níž týdeník EURO sleduje jmenování do funkcí v Pražské teplárenské. V souladu s naší firemní politikou však médiím neposkytujeme komentáře týkající se interních procesů a rozhodnutí. Ani v tomto případě nevidíme důvod tento přístup měnit. Vzhledem k důležitosti pozice finančního ředitele je nezbytné, aby výběr kandidáta proběhl velmi pečlivě, a proto se jím zabýváme do detailů. Pozice bude obsazena v nejbližší době“. Týdeník EURO má informace, že novým finančním ředitelem Pražské teplárenské by se měl stát Pavel Pejřimovský, dosavadní zástupce ředitele pro obchod a ekonomiku Tepláren Písek, který ve výběrovém řízení skončil až za Marií Čauševičovou. Ta považuje takový postup za diskriminační a předala případ advokátní kanceláři Machytková Sedláček Vaca & Spol. „Již před dvěma měsíci poslal můj advokát Pražské teplárenské dopis, ale zatím jsem na něj nedostala žádnou odpověď,“ říká Marie Čauševičová.
Kdy Pavel Pejřimovský nastoupí, není známo. Pokud jde o post generálního ředitele, nebylo zatím ani vyhlášeno výběrové řízení. Pražská teplárenská vyrábí teplo a elektrickou energii pro hlavní město. Disponuje padesáti tepelnými zdroji a teplárenskými sítěmi o celkové délce více než šest set kilometrů. Teplem zásobuje dvě stě padesát tisíc domácností a řadu průmyslových podniků a institucí.

  • Našli jste v článku chybu?