Pátek 21. dubna byl prvním dnem, kdy se britská spotřeba energetiky po celých 24 hodin obešla bez elektřiny z uhelných zdrojů. Vyplývá to z údajů britského národního operátora energetických sítí National Grid Plc.
První den bez uhlí od začátku průmyslové revoluce v roce 1880. Tak by se dal dle agentury Bloomberg popsat 21. duben 2017. „Pátek 21. dubna byl prvním dnem, kdy se Británie obešla bez elektřiny pocházející z uhelných elektráren,“ uvedl operátor britských energetických sítí National Grid Plc. na Twitteru a potvrdil tak dřívější odhady.
Podle jeho údajů získává země polovinu své elektřiny z plynových elektráren, 30 procent z obnovitelných zdrojů a zbytek pochází z jaderné energetiky.
Přečtěte si, jak to vypadá s podporou solární energetiky v Česku:
Tvrdý úder na solár. Stát chce dál omezovat miliardy pro fotovoltaiku
„Před deseti lety by den bez uhlí byl něco nepředstavitelného a v další dekádě naše energetika projde další významnou proměnou,“ sdělila agentuře Hannah Martinová, šífka divize energetiky při britské pobočce ekologické organizace Greenpeace.
Británie zapojila obnovitelné zdroje jako jedna z prvních zemí. Cílem vlády je do roku 2025 vyřadit veškeré uhelné elektrárny z provozu. Tradiční fosilní paliva v britské energetice čím dál tím více vytlačuje solární a větrná energetika, cituje agentura Bloomberg Duncana Burta, hlavního operátora z National Grid.
Z energetiky dále čtěte: