Menu Zavřít

Britská ekonomika klesla nejvíce od finanční krize v roce 2008

13. 5. 2020
Autor: čtk

Britská ekonomika v prvním čtvrtletí klesla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o dvě procenta. To je nejhlubší propad od konce roku 2008, tedy od globální finanční krize. Důvodem jsou omezení zavedená kvůli epidemii způsobené koronavirem. V samotném březnu se hrubý domácí produkt (HDP) proti únoru snížil o rekordních 5,8 procenta, oznámil to dnes britský statistický úřad.

V posledních třech měsících loňského roku byl ekonomický růst nulový. Analytici čekali za první čtvrtletí pokles HDP o 2,5 procenta. V dalších čtvrtletí počítají s mnohem hlubším propadem, pak by se ekonomika podle nich mohla začít zotavovat, uvedl server BBC.

Rekordní propad o 1,9 procenta zaznamenal v prvním čtvrtletí dominantní sektor služeb. Výrazně klesla také výroba ve zpracovatelském sektoru a stavebnictví, dodali statistici.

Britská centrální banka minulý týden uvedla, že britská ekonomika by mohla letos vykázat nejhlubší propad za více než 300 let. HDP by mohl klesnout o 14 procent, v příštím roce by naopak mohl vykázat růst o 15 procent.

Guvernér banky Andrew Bailey nicméně upozornil, že hospodářské oživení by mělo být mnohem rychlejší než po globální finanční krizi. Předpověděl také, že z dlouhodobého hlediska způsobí koronavirus ekonomice pouze „relativně malé“ škody. Zátěžové testy centrální banky navíc ukázaly, že přední britské finanční instituce se dokážou s negativními dopady koronaviru na ekonomiku vypořádat.

bitcoin_skoleni

Někteří analytici však vyhlídky na rychlé oživení ekonomiky zpochybňují. „Za důvěryhodnou považujeme předpověď (centrální banky) na rok 2020. Méně přesvědčivé nám ale připadá to (předpokládané) oživení v roce 2021, ke kterému se stavíme opatrněji,“ uvedl analytik Jacob Nell ze společnosti Morgan Stanley.

  • Našli jste v článku chybu?