Jaký dopad bude mít odchod Británie z Evropské unie na ekonomiku, zatím nelze přesně určit, protože stále není jasné, jak bude brexit vypadat. Už teď ale britská vláda i někteří ekonomové upozorňují, že britská ekonomika na tom bude hůř, než kdyby v unii zůstala. A ještě horší by pro ekonomiku byl odchod bez dohody s unií. Ukazuje se ale, že i tak může na brexitu někdo vydělat, například těžaři.
Velkou výhrou, ale i velkou ztrátou, může být brexit pro investory na trzích. Jak upozornil server Citywire, období po referendu bylo pro investory nestabilní, ale nedá se říct, že by bylo přímo špatné. Hlavní index akciové burzy v Londýně FTSE 100 sice během deseti minut po oznámení výsledků referenda klesl o devět procent, do konce dne však ztráty zmírnil a za celý týden, ve kterém se referendum uskutečnilo, dokonce posílil. Od referenda pak britský akciový trh výrazně vzrostl, i když ne tolik jako akcie v USA. Takže kdo z investorů vsadí na správné akcie, může na brexitu i vydělat.
Analytik Laith Khalaf ze společnosti Hargreaves Lansdown v této souvislosti poznamenal, že mezi akciemi mají vítězové brexitu „výrazně kovový odstín“. Jsou totiž mezi nimi hlavně těžařské firmy, kterým pomohla kombinace poklesu britské libry a růstu cen komodit. Desítce firem, jejichž akciím se od referenda daří nejlépe, dominují Glencore, Anglo American, Antofagasta, Rio Tinto a BHP Billiton.
Nejhůře jsou na tom naopak maloobchodní firmy, u kterých se čeká, že na ně bude mít brexit nejvýraznější dopad. Pokles kurzu libry totiž zvýšil dovozní náklady a způsobil růst spotřebitelských cen. To má dopad na výdaje spotřebitelů.
Přečtěte si: Tvrdý brexit může snížit vývoz českých automobilek o desetinu. Vozy i díly podraží
Pro britskou libru znamenaly uplynulé dva roky pokles vůči dolaru i dalším měnám a investoři očekávají, že kurz zatím zůstane nestabilní. Kromě investorů, kteří si vsadili na pokles libry, je nižší kurz výhrou také pro britské vývozce a pro turistický průmysl, protože slabší libra zahraničním turistům zlevňuje pobyt v Británii a zlevňuje i britské zboží v zahraničí. Nicméně britská ekonomika je závislá na dovozu a slabší libra naopak zboží dovážené ze zahraničí zdražuje.
Server Foreign Policy upozorňuje, že brexit může být vítězstvím i pro některé evropské země, protože díky brexitu se jim podařilo přilákat nové firmy, které opouštějí Británii. Podle průzkumu konzultační společnosti KPMG nejvíce firem zamířilo do Lucemburska. Zájem je ale také o Irsko, Francii nebo Německo.
Ale nejde jen o finanční firmy, ale také o průmyslové a technologické. Do jiných zemí přecházejí evropské agentury, které měly v Británii sídlo. Japonský elektrotechnický gigant Panasonic nedávno oznámil, že přesídlí z Londýna do Amsterodamu, a technologické firmy se snaží lákat i hlavní města pobaltských republik.
Na brexitu pak mohou samozřejmě vydělat i milovníci hazardu, nebo naopak sázkové kanceláře. Ty ještě v lednu věřily, že brexit by mohl být odložen a dávají šanci i jeho zrušení. Kdo však na sázkách na brexit vydělá, ukáže až konec tohoto měsíce.
Dále čtěte: