Rozhodnutí Britů opustit Evropskou unii přijde draho v mnoha ohledech. Patnáct nejbohatších Britů utrpělo kvůli propadu akciových trhů a libry ztrátu 5,5 miliardy dolarů (135 miliard korun). Britská libra se v pátek propadla na třicetileté minimum (a její oslabování dále pokračuje), evropské akcie zažily největší pád od roku 2008.
Peter Hargreaves, největší britský maloobchodní makléř, prodělal 19 procent svého majetku (asi 650 milionů dolarů), což je podle indexu agentury Bloomberg v procentuálním vyjádření nejvíce z britské top 15. Hargreaves je přitom tvrdým zastáncem brexitu, za svůj postoj tak zaplatil vysokou daň. Jen za kampaň za odchod z EU utratil 4,4 miliony dolarů.
Neprojevil ovšem žádnou lítost, když prohlásil, že takové rozhodnutí je pro Británii nejlepší. Navíc nabídl své služby při vyjednávání o odchodu z unie, který by podle něj „neměli obstarávat politici obhajující setrvání v EU“. Dříve se Hargreaves vyjádřil, že Londýn zůstane po brexitu nadále významným finančním centrem.
Prodělal také miliardář Richard Branson. Části jeho byznysu registrované v Británii, Virgin Money Holdings, spadly akcie nejníže od listopadu 2014. Branson prohlásil, že opuštění EU způsobí nejistotu a škody britské ekonomice, ale zdůraznil, že je rozhodnutí třeba respektovat a vyzval národ, aby stál při sobě.
Čtěte o aktuálním vývoji na trzích:
Libra se dál řítí dolů, je nejníže za 31 let
Úplně nejvíce, přesně jednu miliardu dolarů, ztratil čistě kvůli propadu libry nejbohatší Brit a realitní magnát Gerald Cavendish Grosvenor. Následovali bankéř Bruno Schroder (přes 600 milionů), realitní byznysmen Charles Cadogan (600 milionů) a šéf maloobchodního gigantu Arcadia Philip Green (necelých 500 milionů).
Slavný americký investor George Soros, který již v minulosti proslul tím, že vydělal na propadu britské libry, tentokrát na její pád nespekuloval. „George Soros nespekuloval proti britské libře, zatímco obhajoval setrvání Británie v Evropské unii,“ řekl podle agentury Reuters jeho mluvčí. Dodal ale, že Soros vydělal na jiných investicích souvisejících s brexitem. Soros v roce 1992 vydělal přes miliardu dolarů, když Bank of England neodolala jeho útokům a libru stáhla z Evropského mechanismu směnných kurzů.
Na světových trzích se v průběhu pátku vypařily dva biliony dolarů. Jde o nejhlubší denní ztrátu v historii, alespoň podle údajů agentury S&P Global. Páteční krvácení trhů tak předčilo i nejhorší obchodní den finanční krize, který se datuje do září roku 2008. Tehdy trhy přišly o 1,9 bilionu dolarů.