Jednička na trhu stavebních hmot je stále pod hrozbou konkursu
Odstoupení auditorské firmy, podaný návrh na konkurs od bývalých manažerů, nespokojený zahraniční investor hledající cestu, jak se svého podílu zbavit, nečekané jednání úvěrující banky, takřka dvousetmilionová ztráta a postřelení ředitele firmy. Největší obchodník se stavebním materiálem a hmotami v zemi, společnost Stavo Artikel (SA) neprožívá v posledních měsících příliš úspěšné období. Finanční ředitel Ludevít Holub však jakékoli zvěsti o krachu důrazně popírá a tvrdí, že to nejhorší již má firma z Otnic na Brněnsku za sebou.
Negativní fotbal.
Nejčerstvější kauzou spojenou se Stavo Artiklem je dva týdny staré napadení generálního ředitele SA Jaroslava Bubly (viz box). Holub i sám napadený jsou však přesvědčeni, že ozbrojené přepadení souvisí s Bublovými aktivitami ve fotbale. „Z 99 procent si jsem jistý, že to nemá nic společného s podnikáním Stavo Artiklu,“ řekl týdeníku EURO Holub. SA byl až do letošního léta titulárním sponzorem brněnského fotbalového klubu, v němž je Bubla majoritním vlastníkem a předsedou představenstva. Přesto Holub připouští, že fotbal chod firmy ovlivňuje. „Při jednání s obchodními partnery a především s bankami je poznat jejich opatrnější přístup.Vzhledem k nestandardnímu prostředí to je pro nás mínus. I když je mediální zviditelnění firmy prostřednictvím kopané obrovské, negativní stránka převažuje,“ soudí Holub. Týdeník EURO má informace, že SA dává do brněnské kopané přibližně osm milionů korun ročně.
Proč?
Fotbal však není jediným problémovým bodem mezi Stavo Artiklem a českými bankami. Mediálně nejznámější je spor s Komerční bankou (KB). Ta zhruba před rokem po SA požadovala okamžité splacení několika úvěrů v hodnotě 140 milionů korun, aniž by Stavo Artikel porušil splátkový kalendář. „Žádný z úvěrů nebyl po lhůtě splatnosti, patřili jsme k velmi dobrým klientům Komerční banky, přesto po nás chtěla peníze hned,“ říká Holub. SA navrhl splacení do jednoho roku, ale banka se rozhodla úvěry postoupit na společnost Agromont. Týdeník EURO získal informace, že prodělek KB na tomto obchodu dělal 60 až 80 milionů korun. Tiskové oddělení banky se ke kauze nevyjádřilo. V současnosti má firma zhruba jednu miliardu cizích zdrojů, z toho přibližně 400 milionů korun představují bankovní úvěry. To vše při hodnotě aktiv kolem 1,35 miliardy. V loňském roce se Stavo Artikel dostal na téměř dvouapůlmiliardovou hranici obratu, letos - jak uvádí Holub - počítá s 2,1 až 2,2 miliardy korun tržeb. „Každá firma se po období rychlého růstu musí na určitý čas zastavit, my jsme momentálně ve fázi zvyšování efektivnosti a restrukturalizace,“ tvrdí Holub.
Opravená díra.
Hospodaření firmy loni skončilo schodkem 180 milionů. Šéf financí Holub uvádí, že to způsobilo účetní vyčištění společnosti. „Dali jsme na názor auditora a na méně likvidní aktiva vytvořili významné opravné položky, provozní zisk byl v loňském roce jinak kladný,“ říká. Za právě skončené pololetí letošního roku prý firma vytvořila zisk v řádech desítek milionů korun. Otázka auditora je další zajímavostí kolem firmy z jižní Moravy. Ještě na konci března SA na svých webových stránkách prezentoval jako svého auditora společnost KPMG, prověrku účetnictví však nakonec provedla česká pobočka firmy BDO CA. „Neznáme přesný důvod, proč KPMG audit ve Stavo Artiklu přerušila. Předpokládám ale, že se tak stalo kvůli podanému návrhu na konkurs naší společnosti,“ odhaduje Holub.
Padák jako Brno.
Autory návrhu na konkurs jsou bývalí vysoce postavení manažeři SA, kteří na společnosti požadují několikamilionové odstupné. „Jde o dva zaměstnance, kteří odešli v říjnu loňského roku a tvrdí, že mají pohledávku za naší firmou. Ačkoliv jsme loni hospodařili se ztrátou, a oni tu nepůsobili ani rok, dožadují se vyplacení odstupného a výkonnostních odměn,“ konstatuje Holub. Zdroje týdeníku EURO hovoří o „padáku“, který takřka nemá v Česku obdoby – o částce 16 milionů korun.
Situaci se rozhodli bývalí manažeři Stavo Artiklu vyřešit soudně, v únoru letošního roku podali na brněnském krajském soudu návrh na vyhlášení konkursu. Bubla i Holub jsou přesvědčeni, že jinak než jeho zamítnutím tato kauza skončit nemůže. „Dodali jsme soudu podklady a výpisy z účtu, ze kterých je například vidět, že dlouhodobě máme třikrát více peněz, než požadují. Věřím, že se v tomto nebo v příštím týdnu rozhodne,“ říká Bubla.
Holub dodává, že z dalších věřitelů SA se přihlásili jen ti „drobní“, kteří drží pohledávky v řádu tisíců. „Jde například o neuznané faktury za autodopravu nebo reklamace, které jsme zamítli,“ uvádí. Stavo Artikel prý rozhodně není v situaci, aby na něj měl být vyhlášen konkurs. Z největších věřitelů – bank a dodavatelů – se k žádosti nepřipojil žádný subjekt,
Dobře koupit, špatně prodat.
Největší balík akcií Stavo Artiklu - 49 procent - drží fond rizikového kapitálu CDEF Holding. Jako lokální poradce a zástupce pro něj v Česku pracuje společnost CDA. CDEF Holding vstoupil do moravské firmy v roce 1999, za svůj podíl Bublovi tehdy zaplatil čtyři miliony dolarů. V poslední době se v kuloárech spekuluje o tom, že CDEF se chce své investice ve SA zbavit. „Mám informace, že investoři holdingu chtějí opustit veškeré aktivity v České a Slovenské republice,“ říká Holub. „To je sice pravda, ale rozhodnutí o prodeji našeho podílu ve Stavo Artiklu padlo mnohem dříve,“ oponuje šéf CDA Tomáš Opatrný. Tvrdí, že vztahy mezi akcionáři nejsou dobré a další dohoda není pravděpodobně možná.
Za zásadní chybu Opatrný považuje špatně odhadnutou investici - nákup pouze minoritního podílu SA a nepříliš kvalitní akcionářskou smlouvu. „Obě strany mají diametrálně odlišné cíle, postupy a pohledy na byznys ve stavebnictví. Způsob práce pana Bubly je jiný, než na jaký jsme zvyklí. Navíc jsme měli každý jiný zájem. Zatímco my chceme maximalizovat zisk a investici, Bubla chce stále expandovat,“ soudí Opatrný. „Osobně proti němu vůbec nic nemám, podařilo se mu z ničeho vybudovat firmu, ale jakmile podnik dosáhne určité velikosti, nejde ho řídit jako one-man show. Musí přijít kvalitní manažerský tým,“ řekl týdeníku EURO Opatrný. Dodává, že Bubla je velmi schopný obchodník, ale špatný generální ředitel.
CDA prý nemá přístup k účetnictví Stavo Artiklu a je spíše v pozici pasivního akcionáře. „Do managementu firmy jsme sice delegovali své zástupce, ale nebyla to dobrá volba. Teď už v managementu od nás prakticky nikdo nesedí,“ konstatuje Opatrný. O budoucnost SA se bojí spíše z pohledu finančního řízení firmy než z hlediska trhu: „Jako akcionář můžeme říci, že firma nemá průhledné finanční hospodaření.“ CDEF Holding tedy podniká kroky k prodeji podílu 49 procent Stavo Artikelu. Žádná oficiální nabídka na stole neleží, ale jednání prý v současnosti probíhají. „Ve chvíli, kdy jsme do SA investovali, se hodnota firmy odhadovala na 400 milionů korun, dnes představuje pouhý zlomek této částky,“ tvrdí Opatrný.
Akcionářské složení (v procentech)
- CDEF Holding 49
- Jaroslav Bubla 42
- Drobní akcionáři 9
Pramen: Stavo Artikel, týdeník EURO
Gottvaldovy kulky? „Jsem přesvědčen, že za tím stojí Gottvald,“ tvrdí generální ředitel Stavo Artikelu (SA) a majitel brněnského fotbalového klubu Jaroslav Bubla. Mluví o pondělním ránu před dvěma týdny, když ho dva neznámí muži zavlekli do lánu kukuřice a prostřelili mu obě lýtka. Útok spojuje s bývalým drnovickým fotbalovým bossem Janem Gottvaldem a pohledávkou 51 milionů korun, kterou má jeho firma za fotbalovým klubem z Vyškovska. „Před dvěma lety mi Gottvald řekl, že pokud budu tu pohledávku vymáhat, skončím na invalidním vozíku,“ uvedl pro týdeník EURO Bubla. Gottvald byl po několikaměsíčním pobytu ve vazbě propuštěn na dvacetimilionovou kauci pouhé čtyři dny před útokem na Bublu: „Myslím si, že to nebylo moc připravené. Možná jim stihl ukázat dům, kde bydlím, ale víc asi moc ne. Proto se také potřebovali přesvědčit, že to jsem opravdu já, chtěli, abych jim ukázal doklady.“ Stavo Artikel před několika lety koupil pohledávku za drnovickým klubem, kterou chtěl použít jako vklad do klubu při koupi fotbalu v Drnovicích. „Tak jsme byli s Gottvaldem domluveni, jenže on od toho ucukl, do klubu nás nepustil a pohledávku odkoupit odmítl,“ vysvětluje Bubla. Jeho firma se pak rozhodla nárok prodat. „Přes několik prostředníků se pohledávka dostala ke společnosti Corimex, respektive k jejímu majiteli Radovanu Krejčířovi. Podepsali jsme smlouvu o postoupení, ve které bylo ujednáno, že v případě nezaplacení v domluvené lhůtě smlouva pozbývá platnost,“ říká Bubla. Corimex však peníze nikdy neposlal a Stavo Artikel začal pohledávku znovu vymáhat. Finanční ředitel SA Ludevít Holub tvrdí, že momentálně ji vlastní společnost AGS, která s otnickou firmou jedná ve shodě. Bubla uvádí, že v době, kdy se drnovický fotbal a Gottvald dostali do problémů, se objevil Krejčíř se smlouvou o odkoupené pohledávce od SA a začal na Gottvalda tlačit. „Myslím si, že mu ve slabé chvíli podepsal prodej drnovického klubu, a o tom, že Corimex nezaplatil, pravděpodobně vůbec nevěděl. Pak asi svůj hněv obrátil proti mně,“ dodává Bubla, který si nepřipouští, že by za útokem na jeho osobu mohlo být něco jiného. „Nemám absolutně žádné indicie, že by to mohlo mířit z jiné strany.“