Startupy Jihomoravské inovační centrum (JIC) a jemu přidružený technologický akcelerátor StarCube dospívají a ještě letos chtějí představit několik změn, které tamní scénu posunou dál. „Věřím, že i přes chybějící mezinárodní letiště a nepříliš velké povědomí o Brně ve světě se můžeme stát skutečně mezinárodním znalostním centrem,“ řekl týdeníku Euro jeden z šéfů JIC Michal Hrabí (na snímku).
Atraktivitě jihomoravského regionu může pomoci také chystaný investiční fond nazvaný JIC Ventures. Ten by měl zahrnovat kolem půl miliardy korun. Nejde přímo o fond JIC a StarCube, stojí za ním bankovní dům Raiffeisenbank. „My budeme například radit s výběrem firem, do kterých by se mělo investovat, budeme takoví správci a poradci,“ upřesňuje Hrabí.
Akcelerátor StarCube, který letos pomohl v rozjezdu několika životaschopným IT projektům, třeba platební bráně BitcoinPay, se chce do budoucna ještě více specializovat.
„Chceme se mnohem více profilovat a zaměřit se pouze na některé oblasti. Uvažujeme o dvou,“ navazuje startupový manažer v JIC Vojtěch Krmíček. Oblasti se ještě řeší. „Nechceme startupy, které o sobě tvrdí, že jsou startupy. Chceme se soustředit na projekty postavené na unikátních znalostech,“ říká Hrabí.
V Brně chtějí využít toho, že je v regionu velké množství vyspělých technologických společností. Úzké zaměření akcelerátoru StarCube tak bude vycházet právě z jejich zaměření. „Logicky se nabízí třeba elektronika a různé inteligentní systémy, protože zde fungují firmy jako Honeywell a Flextronics,“ nastiňuje Hrabí.
„Obecně se zajímáme o oblasti, které jsou silné v regionu, může jít tedy také o hry,“ dodává Hrabí a naráží tak třeba na velmi úspěšná brněnská herní studia jako Madfinger Games nebo Amanita Design. JIC už má domluvenou spolupráci s několika zásadními firmami z okolí a své úzké zaměření společně s dalšími novinkami oznámí letos na podzim.
Měřítkem úspěchu toho všeho má být především jedna věc: počet vytvořených high-tech pracovních míst v regionu.