Menu Zavřít

BRUTÁLNÍ CEDNÍK

14. 8. 2001
Autor: Euro.cz

T a j n é     s l u ž b y

Skandál okolo Bezpečnostní informační služby (BIS), který vypukl v předminulém týdnu po odvolání jejího šéfa Karla Vulterina, je důkazem, že tato organizace vyžaduje radikální změny - jak po personální, tak i organizační stránce.

Doma se už dlouho říká, že v České republice se nic neutají. Avšak po odvolání šéfa BIS a následném odhalení identity rezidenta britské tajné služby MI6 Christophera J. Hurrana, který pracoval jako rada na velvyslanectví Velké Británie, to už ví celý svět. Výsledkem celé aféry je, že budoucí spojenci v NATO České republice nemohou věřit.

„Skandál je nejhorší událost, která se v zemi odehrála po listopadu 1989, řekl ministr bez portfeje Jaroslav Bašta (ČSSD) pro týdeník EURO a dodal že „aféra snížila úroveň budoucí spolupráce s cizími tajnými službami minimálně o dvě příčky .

Jeho obavy potvrzuje i britský list The Daily Telegraph. „V České republice se všechno dostane na veřejnost. Od podrobností milostného života prezidenta Havla až po to, kolik stojí premiérova nová toaleta. To je závažný problém, citoval deník na titulní straně listu 3. února jednoho diplomata.

Konec legrace

O nutnosti celkově reorganizovat české zpravodajské služby a obzvlášť BIS se debatuje dlouho. Důvodů pro odvolání Vulterina totiž nebylo málo. Kromě známého případu okolo teroristických aktivit a následného útěku iráckého konzula v Praze Džabira Sálima BIS pod vedením Vulterina selhala i v řadě jiných případů.

Stačí se podívat na loňskou kauzu prodeje hotelů firmy Top Spirit maltské společnosti Corinthia Group, kterou ze 48 procent vlastní libyjské Lafico (Libyan Arab Finance Company), tedy libyjská vláda. Podle zpravodajských zdrojů pracují v Lafico i členové libyjské výzvědné služby, kteří byli mimo jiné zapojeni do teroristického útoku na letadlo společnosti PanAm, které se po výbuchu zřítilo nad skotským Lockerbie v roce 1988. BIS pod vedením Vulterina dokonce nebyla schopna, či ochotna podat vládě Josefa Tošovského přesné informace o firmě Corinthia.

Služba i její ředitel v těchto případech jednoznačně selhali. Podle Bašty podobných případů, o nichž se ví, byla celá řada. „Po výpovědi pana Vulterina bylo jasné, že BIS přestala pracovat v zájmu státu a pracovala spíš pro sebe, nebo pro někoho jiného, řekl Bašta a dodal, že z BIS se stal „cedník na informace . Proto hodlá urychlit jak personální, tak organizační změny uvnitř civilní kontrarozvědky. Původní plán - do třiceti měsíců přeorganizovat tajné služby - zůstává podle Jaroslava Bašty beze změn, ovšem s výjimkou BIS, která by měla projít reorganizací dříve a ve větším rozsahu.

„Vím, jak problémy vyřešit, a nebudou to malé změny, řekl ministr. V minulosti, než se stal členem vlády, se nechal slyšet, že BIS už přestala fungovat.

Hledá se nestraník a profesionál

Na dotaz týdeníku EURO, zda má kandidáta na post nového ředitele Bezpečnostní informační služby, Bašta odpověděl: „Ten člověk, kterého mám na mysli, byl ve službě již od roku 1990. Je to nestraník a především je to profesionál. Jeho jméno však ministr odmítl uvést.

Přesto Baštův návrh postihla kritika, a to i z řad ČSSD. „Myslím si, že to musí být člověk, který té práci rozumí, člověk dost rozhodný, tvrdý a který má autoritu. Určitě by to neměl být člověk z BIS, řekl vicepremiér pro bezpečnostní politiku Egon Lánský.

Předseda sněmovní komise pro kontrolu civilní kontrarozvědky Jan Klas (ODS) je podobného názoru. „Kdyby tam šel příslušník BIS, zákonitě bude zatížen, protože přichází s těmi lidmi do styku, řekl pro týdeník EURO. Podle Klase by nový ředitel měl být odborník se zkušenostmi s tajnými službami, ale - jak sám uvedl - takových lidí je málo.

Podle informací týdeníku EURO by se novým šéfem BIS měl stát nynější ředitel Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) a bývalý (od roku 1991) šéf ekonomické kontrarozvědky BIS Tomáš Kadlec. Právě okolo jeho osoby rozpoutal negativní kampaň bývalý prozatímní ředitel BIS Stanislav Devátý.

Akce stop Kadlec

Akce proti řediteli NBÚ Kadlecovi začala poté, co TV Nova zveřejnila identitu britského agenta v Praze. Moderátor nedělního pořadu 7 čili sedm dní Jan Vávra také upozornil diváky na to, že britský agent je homosexuál a je blízkým přítelem Tomáše Kadlece. Vávra tak v podstatě naznačil, že Kadlec je pro Českou republiku bezpečnostním rizikem.

Devátý, který řídil BIS do listopadu 1996, v rozhovoru pro rádio Frekvence 1 spojil Kadlece se skupinou agentů, kteří v době, kdy Devátý působil jako prozatímní ředitel služby, donášeli informace, mimo jiné nynějšímu ministru Baštovi. „Za odměnu dnes dostali funkce, uvedl Devátý, ale přiznal, že pro svá tvrzení nemá žádné důkazy.

CIF24

Kadlec dodává, že pokud o takových praktikách Devátý věděl, měl je stíhat. „Jestliže tyto osoby nějakým způsobem odhalil a netrestal, pak je to jeho zodpovědnost, řekl Kadlec pro ČTK. Podle Kadlece by mohl být Devátý stíhán pro šíření pomluv.

Bašta tvrdí, že celým případem úniku informací o identitě britského agenta se zabývá policie a také inspekce BIS. Ministr bez portfeje sice tvrdí, že při šetření případu hodlá pokračovat tou nejtvrdší cestou, ale i uvnitř vlády se ozývají hlasy tvrdící, že tato cesta nikam nepovede. „Pravděpodobně to dopadne stejně, jako s ostatními závažnými aférami v České republice. Bude se to vyšetřovat, pak se to předá jinému vyšetřovateli za půl roku a poté se na to zapomene, povzdechl si člen vlády, který si nepřál být jmenován.

  • Našli jste v článku chybu?